Bank Światowy stara się o fundusze. Zmiana misji po raz pierwszy od II wojny światowej

Bank Światowy chce znacznie podnieść swoją zdolność kredytową, aby zająć się zmianami klimatycznymi i innymi globalnymi kryzysami. Zamierza negocjować z udziałowcami przed kwietniowymi spotkaniami w sprawie propozycji, które obejmują zwiększenie kapitału i nowe narzędzia kredytowe.

To początek procesu negocjacji w celu zmiany misji i zasobów finansowych banku oraz odejścia od modelu pożyczek dla poszczególnych krajów i projektów, stosowanego od czasu jego utworzenia pod koniec II wojny światowej. Zgodnie z dokumentem, do którego dotarł Reuters, kierownictwo Banku Światowego chce mieć konkretne propozycje zmiany jego misji, modelu operacyjnego i zdolności finansowej gotowe do zatwierdzenia przez wspólny Komitet Rozwoju Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w październiku.

Rok upłynie na ustalaniu szczegółów?

Rzecznik Banku Światowego powiedział, że dokument ma na celu dostarczenie szczegółów na temat zakresu, podejścia i harmonogramu ewolucji, z regularnymi aktualizacjami dla akcjonariuszy i decyzjami w późniejszym okresie roku.

Reklama

Pożyczkodawca bada różne opcje, takie jak potencjalne nowe zwiększenie kapitału, zmiany w strukturze kapitału, aby odblokować więcej pożyczek i nowe narzędzia finansowania, takie jak gwarancje dla pożyczek sektora prywatnego i inne sposoby mobilizacji kapitału prywatnego.

Ale Grupa Banku Światowego (WBG) nie jest gotowa ugiąć się przed żądaniami niektórych organizacji non-profit, aby porzucić swój wieloletni najwyższy rating kredytowy w celu zwiększenia pożyczek, stwierdzając: "Zarząd zbada wszystkie opcje, które zwiększają możliwości WBG przy jednoczesnym utrzymaniu ratingu AAA podmiotów WBG".

Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen wezwała Bank Światowy i inne podmioty do zmiany swoich modeli biznesowych w celu zwiększenia akcji kredytowej i wykorzystania kapitału prywatnego do finansowania inwestycji, które przynoszą szersze korzyści dla świata, takie jak pomoc krajom o średnich dochodach w odejściu od energii węglowej.

Rzecznik Departamentu Skarbu USA odmówił komentarza na temat dokumentu Banku Światowego.

Chodzi o wiele miliardów dolarów

Eksperci ds. rozwoju twierdzą, że taka zmiana znacznie zwiększyłaby kwotę pożyczek w porównaniu z obecną strukturą kapitałową, która wykorzystuje jedynie kapitał wpłacony.

"Wyzwania, przed którymi stoi świat, wymagają ogromnego zwiększenia wsparcia ze strony społeczności międzynarodowej" - napisał bank w dokumencie. "Aby Bank Światowy mógł nadal odgrywać główną rolę w finansowaniu rozwoju, będzie potrzebował wspólnego wysiłku zarówno udziałowców, jak i zarządu ".

O jakie pieniądze chodzi? Wiadomo, że podwyższenie kapitału Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) o 13 miliardów dolarów w 2018 roku zostało zaprojektowane tak, aby być przygotowanym na jeden średniej wielkości kryzys na dekadę, a nie na wiele, nakładających się na siebie kryzysów, w tym pandemię COVID-19, wojnę na Ukrainie i skutki przyspieszających zmian klimatycznych. Dlatego też bufory kryzysowe EBOiR zostaną prawdopodobnie wyczerpane do połowy 2023 roku.

A może pączkowanie funduszy?

Inną opcją mogłoby być zwiększenie przez kraje będące udziałowcami Banku Światowego okresowych wpłat do funduszu pożyczkodawcy dla najbiedniejszych krajów świata, Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju (IDA), które w ostatnich latach spadły pomimo rosnących potrzeb.

Plany obejmują również opcję stworzenia nowego funduszu powierniczego dla krajów o średnich dochodach, który skupiałby się na globalnych dobrach publicznych i miałby strukturę podobną do IDA, z regularnymi uzupełnieniami funduszy, które byłyby oddzielone od struktury kapitałowej banku.

Tymczasem ewolucja misji banku w kierunku zwiększenia pożyczek na rzecz klimatu przy jednoczesnym utrzymaniu dobrych wyników rozwojowych będzie wymagała dodatkowego personelu i zasobów budżetowych, które w ciągu ostatnich 15 lat spadły realnie o 3 proc.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bank Światowy | EBOiR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »