Bank Światowy zaniepokojony sytuacją Polski

W polskiej gospodarce zaniedbano wydatki na badania i rozwój. Brak też nacisku na innowacyjność - wynika z raportu Banku Światowego.

O raporcie "Europe 2020 Poland".napisała "Rzeczpospolita. Autorzy z banku zastrzegają, że nie ma pewności, iż Polska bez większych kłopotów jest w stanie wrócić do wzrostu PKB znacząco przekraczającego 5 proc., a nawet dorównać takim krajom, jak Brazylia, Chile, Korea Płd. czy Malezja. Zdaniem BŚ spowolnienie tempa wzrostu będzie wynikało przede wszystkim z mniejszego niż przed kryzysem finansowym napływu środków finansowych, wyższego kosztu obsługi długu, kurczącej się siły roboczej.

Nieuniknione są reformy

Według BŚ, najbardziej odczuwalny będzie spadek inwestycji prywatnych z powodu wolniejszego napływu pieniędzy spoza Polski, wzrost kosztów produkcji przy jednoczesnym spadku dochodów firm.

Zdaniem BŚ, w Polsce nieuniknione są reformy, przede wszystkim wspierające poziom wykształcenia Polaków i kładące większy nacisk na wykorzystanie technologii, co bezpośrednio się łączy z wyższym poziomem edukacji.

_ _ _ _ _ -

Perspektywa pozostaje stabilna

Ogłoszona przez polski rząd ścieżka sprowadzenia deficytu szerokiego sektora finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB w 2012 r. nie wpływa na perspektywę polskiego ratingu - poinformował John Piecuch z biura prasowego agencji ratingowej Standard and Poor's.

Reklama

- Nie mamy komentarzy na temat ogłoszonej przez polski rząd ścieżki sprowadzenia deficytu do poziomu 3 proc. PKB w 2012 r. Perspektywa ratingu pozostaje stabilna - napisał Piecuch w mailu przesłanym PAP.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

Długoterminowy rating Polski w agencji S&P to "A-" w walucie zagranicznej i "A-2" w walucie krajowej. Polska uzgodniła z Komisją Europejską ścieżkę sprowadzenia deficytu finansów publicznych do poziomu 3 proc. PKB w 2012 r.

Rostowski uspokaja

W ocenie ministra finansów Jacka Rostowskiego nie ma żadnego powodu, aby przypuszczać, że deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku przekroczył prognozowany poziom 7,9 proc. PKB.

- Nie mamy żadnego powodu przypuszczać, że deficyt sektora finansów publicznych w 2010 roku przekroczył 7,9 proc. PKB. Ostateczne, twarde dane opublikuje w kwietniu GUS - powiedział PAP Rostowski.Rząd uzgodnił z Komisją Europejską, że do 2012 roku Polska obniży deficyt sektora finansów publicznych poniżej 3 proc. PKB.

Ma pełne zaufanie do NBP

Minister finansów Jacek Rostowski jest przekonany, że Narodowy Bank Polski poradzi sobie z inflacją. - Inflacja jest odpowiedzialnością niezależnego banku centralnego, jest jego konstytucyjną powinnością. - Mam pełne zaufanie do NBP w tej kwestii - powiedział Rostowski. Według danych GUS inflacja w lutym 2011 roku w ujęciu rdr wyniosła 3,6 proc., tak samo jak w styczniu.

Pobierz za darmo: program PIT 2010

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »