Banki będą zwracać opłaty, ale tylko nowym klientom
Sejm przyjął ustawę, zgodnie z którą banki będą zwracać dodatkowe opłaty pobrane za okres oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej. Zatory w sądach spowodowały, że w dużych miastach trzeba było czekać nawet ponad rok. Uchwalone w Sejmie przepisy obejmą jednak tylko nowych kredytobiorców.
Zgodnie z oczekiwaniami Sejm przegłosował ustawę przyznającą kredytobiorcom zwrot dodatkowych opłat pobieranych w okresie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej, który w ostatnich latach dramatycznie się wydłużył. Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło w końcu projekt o zwrocie opłat po uzyskaniu wpisu, który był procedowany na obecnym posiedzeniu Sejmu, a dziś został przegłosowany.
Opozycja już w trakcie prac sejmowych deklarowała, że poprze projekt, choć posłowie zwracali uwagę, że głównym problemem jest wydłużenie oczekiwania na wpis, a długi czas pobierania za ten czas opłat przez banki to tylko skutek zatorów w sądach wieczysto-księgowych. Przebieg sejmowej dyskusji nad tym projektem opisywaliśmy w środę.
Ustawa ma wejść w życie w ciągu 30 dni od jej opublikowania. Zwrot opłat ma dotyczyć umów zawartych po wejściu w życie nowych przepisów. Wiceminister sprawiedliwości Minister Marcin Warchoł, który jest gospodarzem projektu, poinformował na Twitterze, że ustawa została przyjęta w Sejmie. Jednak na pytanie, co z już zawartymi umowami, przyznał, że zmiany obejmą jedynie nowe umowy. Jak dodał, popiera ideę zgłoszonej w trakcie prac poprawki, aby objąć tymi przepisami również umowy już zawarte, oczekujące na wpis, ale przyznał, że nie została ona przegłosowana, ponieważ miała "błędy formalne". To oznacza, że ustawa, która wyszła z Sejmu, obejmuje tylko nowe umowy.