Banki bez dywidendy. KNF zaleca poczekanie do decyzji TSUE

KNF zarekomendowała PKO BP i Santanderowi wstrzymanie się z wypłatą dywidend do czasu wydania przez TSUE rozstrzygnięcia dotyczącego kredytów frankowych - podały banki w komunikatach. Z kolei zarząd ING Banku Śląskiego sam zamierza wstrzymać podział zysków z akcjonariuszami. Natomiast mBank otrzymał z KNF pismo informujące o tym, że z uwagi na poniesioną za 2022 rok stratę netto, bank nie spełnia kryteriów kwalifikujących do wypłaty dywidendy za 2022 rok.

Komisja zarekomendowała PKO BP ograniczenie możliwej do wypłaty dywidendy z zysku wypracowanego w 2022 r. do 50 proc. kwoty tego zysku. KNF zaleciła także niewypłacanie dywidendy za 2022 r. po wydaniu rozstrzygnięcia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej bez uprzedniej konsultacji z nią. 

Bank nie powinien podejmować bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru także innych działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem funduszy własnych, w tym również ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz odkupów lub wykupów akcji własnych.

Reklama

PKO BP informował wcześniej, że planuje wypłacić dywidendę w 2023 roku z zysku netto 2022 roku. W 2022 roku zysk netto grupy PKO BP wyniósł ok. 3,33 mld zł, czyli był 31,6 proc. niższy niż w 2021 roku. W opublikowanej w grudniu 2022 roku strategii na lata 2023-25 założył zdolność do wypłaty dywidendy/skupu akcji.

Z zysku za 2021 r. PKO BP przeznaczył na dywidendę 2,287 mld zł, czyli 1,83 zł brutto na akcję.

Santander też powinien poczekać do orzeczenia TSUE

Takie same zalecenia od KNF otrzymał także Santander Bank Polska. 

Na początku lutego prezes Michał Gajewski informował, że zarządzany przez niego bank planuje podzielić się z akcjonariuszami zyskiem osiągniętym w 2022 roku.

W kwietniu 2022 roku akcjonariusze Santander Bank Polska zdecydowali o wypłacie dywidendy w wysokości 2,68 zł na akcję. Na dywidendę za 2021 roku trafiło wówczas 273,9 mln zł, a kwota 184,1 mln zł pozostała niepodzielona. Akcjonariusze zdecydowali ponadto, że niepodzielony zysk osiągnięty w 2019 r. w kwocie 1,057 mld zł trafi na kapitał dywidendowy. 

Zarząd ING Banku Śląskiego również wstrzyma dywidendy

Zarząd ING Banku Śląskiego przedłożył walnemu zgromadzeniu propozycję uchwały o podziale zysku za 2022 rok zakładającą przeznaczenie kwoty w wysokości 513,9 mln zł na zasilenie kapitału rezerwowego przeznaczonego na wypłatę dywidendy, w tym zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy (kwota ta stanowi 30 proc. jednostkowego i skonsolidowanego zysku za rok 2022).

"KNF oczekuje, że zarząd, podejmując decyzje, weźmie pod uwagę zarówno stanowisko KNF ws. polityki dywidendowej, jak również dynamiczne zmiany w otoczeniu sektora bankowego oraz ryzyka, na które wyeksponowany jest bank, w tym przede wszystkim ryzyko związane z rozstrzygnięciem TSUE w sprawie C-520/21 i potencjalne pogorszenie jakości kredytowej związane z podwyższoną inflacją, ograniczeniem wzrostu gospodarczego, a także wysokimi kosztami obsługi zadłużenia przez kredytobiorców" - podał bank w komunikacie. 

"W związku z powyższym, pomimo spełnienia kryteriów umożliwiających wypłatę dywidendy za 2022 rok, zarząd rekomenduje wstrzymanie wypłaty dywidendy. W opinii zarządu istnieją niepewności o charakterze sektorowym, których skutki mogą się zmaterializować w ciągu 2023 roku, w tym m.in. pośredni wpływ wyroku TSUE w sprawie C-520/21 na bank oraz niepewności w otoczeniu regulacyjnym, sytuacji makroekonomicznej i rynkowej" - dodano.

mBank nie spełnia kryteriów KNF kwalifikujących do wypłaty dywidendy za 2022

mBank otrzymał z Komisji Nadzoru Finansowego pismo, informujące o tym, że z uwagi na poniesioną za 2022 rok stratę netto, bank nie spełniał kryteriów kwalifikujących do wypłaty dywidendy za 2022 rok - poinformował mBank w komunikacie.

KNF zaleciła mBankowi ograniczenie ryzyka występującego w działalności banku poprzez niepodejmowanie, bez uprzedniej konsultacji z organem nadzoru, działań, w szczególności pozostających poza zakresem bieżącej działalności biznesowej i operacyjnej, mogących skutkować obniżeniem funduszy własnych, w tym również ewentualnych wypłat dywidend z niepodzielonego zysku z lat ubiegłych oraz odkupów lub wykupów akcji własnych.

Powyższe zalecenie jest spójne z uchwałą zarządu banku w sprawie wniosku, dotyczącego pokrycia straty netto za rok 2022 oraz podziału niepodzielonego zysku z lat ubiegłych, zatwierdzoną przez radę nadzorczą.

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | KNF | mBank | dywidenda

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »