Bankomat wciągnie kartę i wyzeruje ci konto. Wystarczy papierek

Bankomat może wciągnąć kartę płatniczą i już jej nie odda. Jednak nie będzie to awaria, a sprawka złodziei, którzy mają sposób na okradanie przez bankomat. Wystarczy odpowiednio umieścić w maszynie papierek, by później oszust mógł wyzerować konto ofiary. Jak uniknąć tego oszustwa?

  • Bankomat może nie zwrócić karty płatniczej po użyciu maszyny i to wcale nie musi być awaria.
  • W takim wypadku najważniejsze jest zachowanie zimnej krwi i szczególnej ostrożności.
  • Ten typ oszustwa wymaga również, by złodziej pojawił się na miejscu i zaoferował pomoc.

Bankomat nie oddaje karty płatniczej po wsunięciu do maszyny? To nie musi być awaria. Jeśli skorzystaliśmy z bankomatu, a karta nie wysuwa się z kieszeni, może to być próba oszustwa. Metoda polega na użyciu kawałka papieru, który uniemożliwi wsunięcie karty płatniczej.

Reklama

Bankomat sprawił, że karta płatnicza została w środku? To wcale nie musi być awaria

W sytuacji, gdy karta płatnicza zablokuje się w bankomacie, zazwyczaj priorytetem jest szukanie pomocy. Na bankomatach można znaleźć numer kontaktowy do serwisu. Jednak gdy bankomat wciągnął kartę płatniczą i jej nie zwraca, powinniśmy zachować czujność. Sytuacja mogła zostać zaaranżowana przez oszusta czekającego aż ofiara wpadnie w pułapkę.

Odpowiednio włożony w bankomat papierek może go skutecznie zablokować. W następstwie karta płatnicza nie zostanie zwrócona. Oszuści zwykle starają się też, by na maszynie znalazła się naklejka z numerem telefonu, który zamiast numeru do serwisu naprawczego, przekieruje nas do złodzieja.

Oszustwo z bankomatem. Papierek w maszynie i wyzerowane konto bankowe

Zwykle przebieg oszustwa z papierkiem w bankomacie wygląda bardzo podobnie: 

  1. karta blokuje się w bankomacie po skorzystaniu z maszyny,
  2. w poszukiwaniu pomocy ofiara wybiera numer serwisu, który znaleźć można naklejony na maszynie,
  3. na miejscu pojawia się serwisant-oszust, który przekonuje, że karta nie może wysunąć się z powodu awarii,
  4. następnie prosi o dane osobowe oraz numer PIN karty płatniczej, rzekomo w celu udzielenia pomocy.

Złodziej przekonuje ofiarę, że karta zostanie wydobyta z bankomatu niebawem, a dane osobowe potrzebne są do listownego jej zwrócenia na właściwy adres. W rzeczywistości jednak oszust, który pozna PIN do karty oraz zdobędzie dane osobowe, może nie tylko skorzystać ze środków na karcie płatniczej, ale nawet wyzerować konto bankowe.

Jak uniknąć oszustwa z bankomatem?

Żeby nie stać się ofiarą oszustwa z bankomatem, który zablokowany jest papierkiem, należy pamiętać, że w awaryjnej sytuacji powinniśmy kontaktować się bezpośrednio z bankiem odpowiadającym za maszynę. Na infolinię najbezpieczniej jest zadzwonić z aplikacji mobilnej lub znaleźć numer telefonu na oficjalnej stronie internetowej.

Najważniejszym w tak nerwowej sytuacji jest jednak zachowanie zimnej krwi. Nawet jeśli nie ma szans na szybkie odzyskanie własności, powinniśmy pamiętać, że podawanie kompletu danych komukolwiek, kto przyjdzie zaoferować się z pomocą, to nie jest dobry pomysł.

W takiej sytuacji w zachowaniu bezpieczeństwa może pomóc nam zablokowanie karty płatniczej, którą wciągnął bankomat. Można zrobić to sprawnie z panelu opcji w aplikacji banku. Zablokowana karta, niezależnie od tego, w czyje ręce trafi, będzie bezużyteczna do momentu odblokowania.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bankomat | karta płatnicza | konto bankowe | pieniądze | oszustwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »