Barcelona światową stolicą technologii. Co nowego pokażą producenci podczas Mobile World Congress?
W Barcelonie trwa Światowy Kongres Telefonii Mobilnej - Mobile World Congress (MWC). W tym roku bierze w nim udział ponad 2 tysiące wystawców z 200 krajów. Organizatorzy oczekują, że w ciągu czterech dni pawilony odwiedzi co najmniej 80 tysięcy osób. Największe na świecie wydarzenie dotyczące technologii mobilnych potrwa do 2 marca.
Odwiedzający będą mieli okazję zapoznać się z najnowszymi technologiami mającymi wpływ na branżę smartfonów. Na przykład z prezentacją projektu globalnej, satelitarnej sieci komórkowej. Tworzą ją Vodafone - międzynarodowy operator telefonii - i AST Space Mobil - grupa firm specjalizujących się w technologii kosmicznej i komunikacji. Sieć ma dotrzeć do najbardziej odległych miejsc i pokryć 95 proc. powierzchni globu. Autorzy pomysłu zapewniają, że umożliwi ona nie tylko transmisje danych ale także połączenia głosowe i szerokopasmowe. Pilotażowe testy rozpoczną się wkrótce. Posłuży do nich satelita AST Space Mobil, który jest już na orbicie, na wysokości 600 kilometrów.
Podczas MWC odbędą się premiery. Najwięcej zaprezentują Chińczycy, którzy z roku na rok coraz bardziej dominują na światowym rynku smartfonów. W Barcelonie odbędzie się m.in. prezentacja Honor Magic VS - telefonu komórkowego podobnego do rozłożonej książki. Odwiedzający będą mogli wypróbować również wyprodukowanego przed dwoma miesiącami Xiaomi 13 i GT Neo 5 - nowości firmy Realme. Samsung zaprezentuje Galaxy S23 i Galaxy Book 3. Można też oczekiwać prezentacji ostatniego modelu chińskiej firmy OnePlus i nowych smartfonów południowokoreańskiej LG.
Ważne nowości zapowiedział HMD Global - producent telefonów Nokia. Wkrótce na rynek trafią: Nokia G22, Nokia C32 i Nokia C22. Wszystkie mają kosztować poniżej 200 euro i po naładowaniu baterii działać przez trzy dni. Firma poinformowała też o zmianie loga i powrocie z produkcją do Europy. Jeśli to zrobi, stanie się pierwszym dużym dostawcą smartfonów, który przeniósł swoje fabryki na Stary Kontynent.
Organizatorzy MWC liczą, że w tym roku zbliżą się do wyników sprzed pandemii. Szacują, że pawilony odwiedzi 80 tysięcy osób - o ponad 20 tysięcy mniej niż w 2019 r. ale też o 20 tysięcy więcej niż w zeszłym. Co drugi gość wydarzenia jest kierownikiem wyższego szczebla mającym autonomię w podejmowaniu decyzji. Zaś co 5. - osoba pełniąca w swoich przedsiębiorstwach najwyższe, zarządzające stanowisko.
Na użytek kongresu powstało 5 tysięcy nowych miejsc pracy. Dzięki wydarzeniu miasto - m.in. restauracje, hotele, nocne kluby, transport - zarobi około 350 milionów euro. Barcelona będzie gospodarzem kongresu co najmniej do 2030 roku. Latem umowę z tamtejszą administracją przedłużyło Stowarzyszenie Pracodawców Operatorów Telefonii Komórkowej (GSMA).
Ewa Wysocka