Reklama

Bardzo dobre wieści dla Polski

Produkt krajowy brutto Niemiec wzrośnie w 2011 roku o 2,3 procent - zakłada najnowsza prognoza niemieckiego rządu, którą przedstawił w środę w Berlinie minister gospodarki Rainer Bruederle. "2011 rok będzie dobry dla gospodarki" - powiedział.

Wcześniejsza prognoza zakładała wzrost PKB Niemiec w bieżącym roku na poziomie 1,8 proc. "Jesteśmy lokomotywą europejskiego rozwoju gospodarczego (...) Kroczymy naprzód w siedmiomilowych butach, podczas gdy niektórzy inni człapią gęsiego w tyle" - powiedział Bruederle na konferencji prasowej.

Według niego, po najgłębszej w historii RFN recesji w 2009 roku, niemiecka gospodarka zdołała w zeszłym roku "katapultować się" z dołka, odnotowując rekordowy od zjednoczenia kraju wzrost PKB na poziomie 3,6 proc. "Ożywienie trwa nadal" - ocenił minister. Jak dodał, korzystna sytuacja utrzyma się także w kolejnym, 2012 roku, w którym - według prognozy rządu - produkt krajowy brutto wzrośnie o 1,8 proc.

Reklama

Niemiecki rząd spodziewa się, że liczba bezrobotnych spadnie w tym roku średnio do 2,94 mln osób, co odpowiada stopie bezrobocia na najniższym od 20 lat poziomie 7 proc. Wartość niemieckiego eksportu wzrośnie zaś w 2011 roku o 6,5 proc. Niemal równie dynamiczny (6,4 proc.) będzie wzrost importu, na czym - jak zaznaczył Bruederle - skorzystają partnerzy handlowi Niemiec.

Według ministra gospodarki w tym roku uda się obniżyć deficyt budżetowy Niemiec do 2,5 procent, czyli poniżej trzyprocentowego pułapu, który obowiązuje kraje strefy euro. Bruederle oczekuje również, że płace brutto w Niemczech wzrosną w 2011 roku średnio o 2,1 proc. "Czas wielkiej niepewności już minął" - powiedział niemiecki minister.

PKB Niemiec wzrósł w 2010 r. o 3,6 proc.

Informował Federalny Urząd Statystyczny. To najwyższy wzrost PKB od zjednoczenia Niemiec.

Analitycy spodziewali się wzrostu PKB właśnie o 3,6 proc. Deficyt budżetowy wyniósł w ub. roku 3,5 proc. PKB. Eksport wzrósł w ub. roku o 14,2 proc., a import wzrósł o 13 proc. - podał urząd statystyczny. W 2009 r. niemiecki PKB spadł o 4,7 proc. Bundesbank szacuje, że w 2011 r. niemiecki PKB wzrośnie o 2 proc., a w 2012 o 1,5 proc.

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w styczniu 2011 r. dużo lepsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW. Opublikowany raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wzrósł aż do 15,4 pkt z 4,3 pkt w grudniu 2010.

Zdaniem analityków Saxo Banku

Polska znajduje się obecnie w dobrym położeniu, aby w 2011 r. wyprzedzić strefę euro, ponieważ popyt krajowy w połączeniu z eksportem do Niemiec będzie pobudzać aktywność gospodarczą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »