"Barometr Prawa": Pandemia koronawirusa spowolniła legislację
W trzecim kwartale 2020 r. przyjęto w Polsce 2,1 tys. stron maszynopisu aktów prawnych. To najmniej od 20 lat. Jak wynika z aktualizacji "Barometru prawa", nowe przepisy dotyczą niemal wyłącznie walki z pandemią koronawirusa.
Od początku lipca do końca września 2020 r. uchwalono w Polsce 346 aktów prawnych najwyższej rangi (ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych), składających się z 2103 stron maszynopisu. To spadek o 63 proc. rok do roku i najniższy wynik od trzeciego kwartału 2020 r.
Wśród uchwalonych aktów prawnych znalazło się 27 ustaw, składających się z 375 stron. Rząd wydał również 318 rozporządzeń o objętości 1,8 tys. stron. Najwięcej powstało ich w Ministerstwie Finansów (328) i Ministerstwie Zdrowia (203). Aż osiem ministerstw (sportu, aktywów państwowych, sprawiedliwości, spraw zagranicznych, spraw wewnętrznych, infrastruktury, obrony narodowej oraz kultury i dziedzictwa narodowego) wydało mniej niż 10 stron rozporządzeń.
Liczba stron aktów prawnych związanych z walką z koronawirusem wyniosła 999 stron, czyli o 32 proc. więcej niż w drugim kwartale tego. Wprowadzono np. przepisy dotyczące ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zakazu ruchu lotniczego, wprowadzenia bonu turystycznego, przedłużania zasiłku opiekuńczego czy czasowego ograniczania funkcjonowania szkół, uczelni i instytutów.
- Kwartalne wyniki naszego badania pozwalają stwierdzić, że pandemia ma potężny wpływ również na produkcję prawa. Dotyczy to zarówno ilości nowych przepisów (bardzo istotny spadek), jak i obszarów, które podlegają regulacji (wysoka koncentracja na walce z koronawirusem). Mamy więc do czynienia z wyjątkowym sposobem funkcjonowania regulatorów, a w związku z tym na podstawie ostatnich dwóch kwartałów nie należy wyciągać generalnych wniosków dotyczących trendów w procesie legislacyjnym - komentuje Tomasz Wróblewski, partner zarządzający Grant Thornton.
Łącznie we wszystkich trzech kwartałach 2020 roku w Polsce uchwalono 8710 stron aktów prawnych najwyższej rangi. Jest to o 50 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Jak szacują eksperci Grant Thornton, jeśli przyjąć teoretyczne założenie, że dynamika ta utrzyma się też w czwartym kwartale, to w całym 2020 roku przyjętych zostałoby 10,8 tys. stron maszynopisu aktów prawnych. Byłby to najniższy wynik od 2000 roku, kiedy to uchwalono 7 tys. stron nowego prawa.
d.p.