Reklama

BCAST w Amsterdamie pokaże pierwszy od prawie 25 lat polski nadajnik radiowy

13 września rozpoczęły się (potrwają do 17 września) największe i najważniejsze coroczne targi w branży mediów, rozrywki i technologii, czyli International Broadcasting Convention. W tym roku wystawcą jest tam także polski operator telekomunikacyjny BCAST. Na wydarzeniu firma zaprezentuje autorskie technologie, nad którymi pracowała przez ostatnie dwa lata.

We wrześniu przez pięć dni RAI Amsterdam jest miejscem, w którym najważniejsze firmy branży medialno-technologicznej będą przedstawiać swoje osiągnięcia przed blisko 60 tysiącami odwiedzających. W tym roku do wystawców dołącza także BCAST - największy polski operator radiodyfuzyjny, który poza podstawową działalnością operatorską wdraża autorskie projekty high-tech. Na swoim stanowisku firma zaprezentuje rozwiązania software'owe, czyli m.in. aplikację webową do zarządzania multimediami po stronie nadawców radiowych tzw. Wirtualne Studio, czy w pełni chmurową aplikację do tworzenia multipleksów radia cyfrowego. Pojawią się tam także nowości hardware'owe - pierwszy od prawie ćwierć wieku polski nadajnik radiowy oraz urządzenie służące do monitorowania jakości sygnału radia cyfrowego DAB+.

Reklama

Efekty dwóch lat pracy R&D

Jako jedna z niewielu firm w Polsce, BCAST jest beneficjentem unijnego programu Horyzont 2020 faza II. Uzyskane dofinansowanie pozwoliło nie tylko na przeprowadzenie szeregu testowych emisji DAB+ (BCAST nadaje w formacie cyfrowym w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście), ale też na znaczną rozbudowę działu R&D firmy. Dzięki temu spółka z typowego operatora radia FM przekształciła się we w pełni technologiczne przedsiębiorstwo, dysponujące kompletnym zapleczem technicznym i intelektualnym zapewniającym możliwość dostarczenia autorskiego integralnego systemu do nadawania radia cyfrowego w standardzie DAB+, nazwane DABCAST.

Własny nadajnik

Jego unikatowym elementem jest mający mieć premierę w Amsterdamie nadajnik o nazwie DTX050. Jest to pierwsze od blisko 25 lat takie urządzenie zaprojektowane, skonstruowane i certyfikowane w Polsce, z przeznaczeniem do zastosowań komercyjnych.

- Do tej pory do nadawania używaliśmy urządzeń naszych partnerów, z Włoch, Hiszpanii czy Francji. Wykorzystując najnowszą myśl technologiczną stworzyliśmy własny nadajnik, który integruje systemy DAB+ i FM w jednej obudowie. Jego modularna konstrukcja z odseparowanymi blokami funkcjonalnymi oraz zastosowanie układów programowalnych FPGA w celu realizacji idei radia programowalnego (SDR), czyni go rozwiązaniem w pełni konfigurowalnym i bardzo przyszłościowym. DTX050 jest sprzętem z olbrzymim potencjałem wdrożeniowym zarówno w Polsce jak i na świecie, tym bardziej, że urządzenie przeszło szereg skomplikowanych ocen technicznych na zgodność z normami w akredytowanym laboratorium pomiarowym - mówi Maciej Lipiński, odpowiedzialny za rozwój innowacji i technologii w BCAST. Oprócz tego osoby odwiedzające stanowisko BCAST będą mogły zobaczyć także inną unikalną część składową rozwiązania DABCAST, czyli monitor sygnału DAB+ o akronimie DABMON. Jest on elementem fakultatywnym platformy, choć znacząco podnosi jakość oferowanych usług - mówi Maciej Lipiński z BCAST.

Odpowiada rynkowym standardom

- Monitor został przygotowany w taki sposób, by odpowiadać najbardziej wymagającym rynkowym standardom. Nie tylko mierzy on takie "cyfrowe" parametry jak MER (Modulation Error Ratio) i BER (Bit Error Ratio), ale też wszystkie dane odnośnie warstwy analogowej związane z częstotliwością - RF level, C/N, SNR i PAPR. Co najlepsze, urządzenie DABMON może pracować niezależnie od DABCAST, ale tylko w integracji z innymi elementami tej platformy tworzy całkowicie kompletny system w którym realizacja, kontrola, zarządzanie i monitoring usług odbywa się z jednego miejsca przy wsparciu wirtualnej chmury - dodaje Lipiński.

Udział firmy w targach takich jak IBC to okazja nie tylko do zaprezentowania światu najnowszych osiągnięć spółki, ale też do nawiązania wielu wartościowych kontaktów biznesowych. Z takiej sposobności chce skorzystać także BCAST, którego celem jest eksport swoich technologii za granicę. - Przez ostatnie lata pokazaliśmy, że nasze rozwiązania sprawdzają się nie tylko w Polsce, ale także w krajach naszych partnerów m.in. przy budowie multipleksów we Włoszech i Sardynii. Unikatowość rozwiązania DABCAST sprawia, że jest ono niezwykle konkurencyjne, dlatego już niedługo z pewnością będziemy informować o kolejnych wspieranych przez nas emisjach DAB+ za granicą - podsumowuje Lipiński.

- - - - - -

BCAST to firma powstała w 2013 r., specjalizująca się w emitowaniu programów radiowych i telewizyjnych dla nadawców publicznych oraz komercyjnych. Usługi świadczy w oparciu o własną, a także współdzieloną infrastrukturę. Przedsiębiorstwo zajmuje się również kompleksowym prowadzeniem procesów inwestycyjnych związanych z budową nowych obiektów telekomunikacyjnych.

Opr. KM

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »