Beata Szydło: Reforma górnictwa to nowe szanse dla Śląska

Nowoczesne, dochodowe górnictwo, które będzie się rozwijało i ustawa metropolitalna to nowe szanse dla Śląska - mówiła w piątek premier Beata Szydło. Według niej przejęcie Katowickiego Holdingu Węglowego przez Polską Grupę Górniczą to pierwszy krok na rzecz reformy branży. 1 kwietnia powstaje formalnie największa górnicza spółka, zatrudniająca ok. 44 tys. osób w dziewięciu kopalniach.

Na początek kwietnia planowane jest przekazanie aktywów Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) do Polskiej Grupy Górniczej (PGG), co w praktyce oznacza połączenie obu firm.

Premier w wywiadzie dla radiowej Jedynki podkreślała, że przejęcie katowickiego holdingu przez PGG to pierwszy krok na rzecz reformy górnictwa, która - jak mówiła - nie tylko doinwestuje górnictwo, ale sprawi, że będzie ono miało przed sobą "dobrą szansę rozwoju".

- To jest też dobry czas dla Śląska, bo kiedy ja podjęłam decyzję o tym, żeby wprowadzić reformę górnictwa, podjęłam również decyzję o tym, że będziemy wprowadzali ustawę metropolitalną dla Śląska - mówiła szefowa rządu. - To jest ważne rozwiązanie, które daje dla Śląska niezwykłą szansę. Ten region może być spokojny o swoją przyszłość, o swój rozwój - podkreśliła.

Reklama

- Nowoczesne, dochodowe górnictwo, które będzie się rozwijało i ustawa metropolitalna to nowe szanse dla woj. śląskiego - zaznaczyła szefowa rządu.

- Takie rozwiązania dla poszczególnych regionów - oczywiście w różnych konfiguracjach i to będzie wykorzystywane, różnych tych lokalnych, regionalnych przewag konkurencyjnych, tych szans, tego wszystkiego co może i co będzie decydować o rozwoju danego regionu - my będziemy proponowali konsekwentnie w naszym programie i w ten sposób będziemy chcieli, ażeby Polska się rozwijała - mówiła premier.

Ustawa metropolitalna dla woj. śląskiego czeka na podpis prezydenta. Według ustawy, związek metropolitalny ma być zrzeszeniem gmin woj. śląskiego, charakteryzujących się istnieniem silnych powiązań funkcjonalnych oraz zaawansowaniem procesów urbanizacyjnych, położonych na obszarze spójnym pod względem przestrzennym, który zamieszkują co najmniej 2 mln mieszkańców.

Związek ma wykonywać zadania publiczne w zakresie: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju społecznego i gospodarczego obszaru związku, planowania, koordynacji, integracji oraz rozwoju publicznego transportu zbiorowego, w tym transportu drogowego, kolejowego oraz innego transportu szynowego, a także zrównoważonej mobilności miejskiej, metropolitalnych przewozów pasażerskich, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji związku i jego obszaru.

...........................

Połączenie Polskiej Grupy Górniczej i Katowickiego Holdingu Węglowego stało się faktem. Poinformował o tym podczas konferencji w kancelarii premiera minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Podkreślił, że proces tworzenia największej w Unii Europejskiej grupy górniczej był skomplikowany. Minister dodał, że dzięki połączeniu udało się uratować tysiące miejsc pracy i zachować stabilne wydobycie węgla na śląsku. Jak mówił, bez tej transakcji nastąpiłaby upadłość KHW.

Krzysztof Tchórzewski dodał, że dokapitalizowanie grupy kwotą miliarda złotych pozwoli na jej rozwój. Po przejęciu Katowickiego Holdingu Węglowego, Polska Grupa Węglowa posiada 9 kopalń i zatrudnia ponad 43 tysiące osób.

IAR

UOKiK: zgoda na koncentrację: Polska Grupa Górnicza - Katowicki Holding Węglowy

Polska Grupa Górnicza może przejąć cztery kopalnie należące do Katowickiego Holdingu Węglowego oraz Śląskie Centrum Usług Wspólnych. Postępowanie przeprowadzone przez UOKiK wykazało, że transakcje nie doprowadzą do naruszenia konkurencji.

Polska Grupa Górnicza (PGG) przede wszystkim wydobywa i sprzedaje węgiel kamienny energetyczny i koksowy. Jej udziałowcami są m.in. spółki: PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Energa Kogeneracja, PGNiG Termika oraz Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw FIZAN.

Przejmowane kopalnie stanowią część mienia Katowickiego Holdingu Węglowego. Są to: KWK "Murcki-Staszic", KWK "Mysłowice-Wesoła", KWK "Wieczorek", KWK "Wujek".Śląskie Centrum Usług Wspólnych zajmuje się usługami szkoleniowo-księgowymi. Celem koncentracji jest m.in. pozyskanie dodatkowej bazy produkcyjnej dla rozwinięcia działalności PGG w sektorze wydobywczym.

Po przeprowadzeniu postępowania UOKiK wydał zgodę na koncentrację. Ze względu na brak istotnych barier handlowych na obszarze Unii Europejskiej oraz wysoki eksport i import, rynki wprowadzania do obrotu węgla kamiennego mają wymiar co najmniej europejski. Łączny udział w nich Polskiej Grupy Górniczej i przejmowanych kopalń nie jest na tyle wysoki, żeby zagrażał konkurencji.

Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli transakcja nie zostanie dokonana w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez UOKiK postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

.....................

Jak podaje dzisiejsza Rzeczpospolita, dzięki pozyskaniu od inwestorów (spółek Skarbu Państwa ) 1 mld zł w piątek dojdzie do fuzji śląskich spółek węglowych. Banki zgodziły się na restrukturyzację zadłużenia KHW - dowiedziała się gazeta.

Zdaniem analityków banki zgodziły się na odroczenie spłaty oraz konwersję części zadłużenia na udziały w PGG. Obecni inwestorzy to spółki energetyczne z GPW i Towarzystwo Finansowe Silesia. Jak podał portal wnp.pl zadłużenie PGG, to 2,5 miliarda złotych, z czego ponad 1,2 mld zł stanowią zobowiązania z tytułu obligacji.

W ciągu dwóch lat spółka została dokapitalizowana ok. 1 mld zł, planuje wydać na inwestycje ok. 3 mld zł. Po restrukturyzacji i osiągnięciu stabilnej rentowności, w ciągu pięciu lat firma miałaby trafić na warszawską giełdę.

W sobotę 1 kwietnia mają zostać dopełnione formalności związane z połączeniem Katowickiego Holdingu Węglowego z Polską Grupą Górniczą. Pomysł połączenia KHW z PGG pojawił się ponad rok temu. Sam proces jest obserwowany przez Komisję Europejską.

..................

Energa poinformowała w tym tygodniu że jej zarząd podjął kierunkową decyzję o dokapitalizowaniu Polskiej Grupy Górniczej kwotą 100 mln zł przez Energa Kogeneracja. Wiceprezes Energi Grzegorz Ksepko dodał, że decyzja o dokapitalizowaniu PGG była poprzedzona dogłębnymi analizami. O podobnym dokapitalizowaniu w środę informowali też inni akcjonariusze PGG: PGE (przez spółkę zależną PGE GiEK kwotą 100 mln zł) oraz PGNiG (przez spółkę PGNiG Termika 300 mln zł).

Sprzedaż węgla w Polsce w lutym 2017 roku wyniosła 5,46 mln ton wobec 5,73 mln ton w styczniu i 5,6 mln ton w lutym 2016 roku - podała Agencja Rozwoju Przemysłu, która analizuje rynek węgla.

Dane ARP dotyczą wszystkich krajowych producentów węgla. Stan zapasów na hałdach w końcu lutego 2017 r. wyniósł 1,95 mln ton wobec 2,32 mln ton miesiąc wcześniej i wobec 6,13 mln ton w lutym 2016 roku. Produkcja węgla wyniosła 5,17 mln ton w lutym wobec 5,63 mln ton w styczniu i wobec 6,12 mln ton w lutym 2016 roku.

Polecamy: PIT 2016

PAP/IAR/INTERIA
Dowiedz się więcej na temat: reforma górnictwa | górnictwo | Beata Szydło | Śląsk
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »