Beata Szydło
Środa, 20 listopada 2024 (15:45)
Aktualizacja Środa, 20 listopada 2024 (15:45)
Beata Szydło to polska polityk, etnograf oraz działaczka samorządowa, znana z pełnienia funkcji premiera Polski w latach 2015-2017. Urodziła się 15 kwietnia 1963 roku w Oświęcimiu i przez lata aktywnie uczestniczyła w polskim życiu politycznym, zdobywając uznanie zarówno jako parlamentarzystka, jak i liderka rządu.
Beata Szydło - najważniejsze informacje
-
Kraj:
Polska
Wczesne życie i edukacja
Szydło ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu. W 1987 roku zdobyła tytuł magistra etnografii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez kilka lat była związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, gdzie rozpoczęła studia doktoranckie.
Rozwijała się zawodowo jako menedżer kultury, a także kierowała ośrodkami kultury w Libiążu i Brzeszczach. Ostatecznie podjęła karierę w samorządzie, zostając w 1998 roku burmistrzem Brzeszcz, stanowisko to zajmowała aż do 2005 roku.
Kariera polityczna
Beata Szydło swoją polityczną karierę rozpoczęła w 2005 roku, kiedy to dołączyła do Prawa i Sprawiedliwości (PiS), rezygnując z wcześniejszych starań o akces do Platformy Obywatelskiej.
Już w pierwszych wyborach uzyskała mandat poselski, zdobywając imponujący wynik w okręgu chrzanowskim. Zasiadała w Sejmie przez kilka kadencji, aktywnie angażując się w pracę Komisji Finansów Publicznych oraz pełniąc funkcję zastępcy przewodniczącego tej komisji.
W czasie jej pracy w Sejmie, szczególnie w VI i VII kadencji, zyskała zaufanie i uznanie wśród partyjnych liderów, co doprowadziło do jej awansu na stanowisko wiceprezesa Prawa i Sprawiedliwości w 2010 roku. Była również odpowiedzialna za finansową strategię partii, pełniąc funkcję skarbnika PiS w latach 2014-2016.
W 2015 roku Szydło stała się jedną z kluczowych postaci w kampanii wyborczej Andrzeja Dudy, który kandydował na urząd prezydenta RP. Jej skuteczne zarządzanie kampanią doprowadziło do zwycięstwa Dudy, co umocniło jej pozycję w strukturach partii.
Premier Polski (2015-2017)
Po sukcesie Dudy w wyborach prezydenckich, Jarosław Kaczyński ogłosił Szydło jako kandydatkę na premiera w nadchodzących wyborach parlamentarnych w 2015 roku. W tych wyborach PiS zdobyło większość, a Szydło z wynikiem ponad 96 tysięcy głosów uzyskała reelekcję do Sejmu. Następnie 16 listopada 2015 roku została zaprzysiężona na stanowisko prezesa Rady Ministrów.
Jako premier, Beata Szydło wprowadziła szereg reform, które miały znaczący wpływ na życie społeczne i gospodarcze kraju. Jednym z jej najważniejszych osiągnięć było wprowadzenie programu "Rodzina 500+", który zapewniał comiesięczne świadczenie wychowawcze na każde drugie i kolejne dziecko, a w niektórych przypadkach także na pierwsze dziecko.
Program ten miał na celu poprawę sytuacji demograficznej Polski, ale także wspieranie rodzin o niższych dochodach. Choć program spotkał się z szerokim poparciem społecznym, jego krytycy wskazywali na potencjalne zagrożenia dla rynku pracy, zwłaszcza dezaktywację zawodową kobiet.
Podczas jej kadencji doszło do jednego z największych sporów politycznych w Polsce - kryzysu wokół Trybunału Konstytucyjnego. Decyzja Szydło o wstrzymaniu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z grudnia 2015 roku spotkała się z międzynarodową krytyką, w tym ze strony Parlamentu Europejskiego.
Działania jej rządu w tej sprawie były tematem licznych debat na arenie międzynarodowej, a Komisja Europejska rozpoczęła wobec Polski procedurę ochrony praworządności.
W 2017 roku wprawiła Europę w zdumienie nie popierając Donalda Tuska w wyborze na drugą kadencję na stanowisku Przewodniczącego Rady Europejskiej. Jej głos był jedynym przeciwnym, przy 27 za.
Dymisja i działalność po 2017 roku
7 grudnia 2017 roku, po trwających wewnątrz PiS rozmowach, Beata Szydło ogłosiła swoją rezygnację z funkcji premiera. Jej następcą został Mateusz Morawiecki, który do tej pory pełnił funkcję ministra finansów i rozwoju.
Szydło pozostała jednak aktywna w polityce, obejmując stanowisko wicepremiera oraz przewodniczącej Komitetu Społecznego Rady Ministrów w nowym gabinecie.
W 2019 roku Beata Szydło z powodzeniem wystartowała w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Zyskała ogromne poparcie, zdobywając rekordową liczbę ponad 500 tysięcy głosów.
W europarlamencie dołączyła do frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a jej działalność skupiała się na tematach związanych z zatrudnieniem i sprawami społecznymi.
Nagrody i wyróżnienia
Beata Szydło została wyróżniona kilkoma prestiżowymi nagrodami. W 2016 roku otrzymała "Specjalny Polski Kompas" od Gazety Bankowej za wkład w rozwój gospodarczy kraju.
W 2016 roku przyznano jej tytuł "Człowieka Roku" podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, co podkreślało jej rolę w kształtowaniu polityki gospodarczej Polski. W tym samym roku znalazła się na 31. miejscu w rankingu 100 najbardziej wpływowych kobiet na świecie magazynu Forbes.
Życie prywatne
Pochodzi z Przecieszyna w gminie Brzeszcze, z rodziny o robotniczych korzeniach - jej ojciec pracował jako górnik, a matka w opiece społecznej. Od 1987 roku jest żoną Edwarda Szydło, z którym ma dwóch synów - Tymoteusza (byłego księdza katolickiego) i Błażeja.
Temat Beata Szydło znajdziesz również w serwisie:
Beata Szydło - Wiadomości
-
Szydło: Propozycja wsparcia dla emerytów pod koniec tego roku lub na początku przyszłego
Wtorek, 11 września 2018 (05:51)Trwa dyskusja w rządzie i w partii o tym, jaką formę wsparcia można zaproponować emerytom; na pewno jeszcze w tym roku albo w przyszłym, na początku, zostanie przedstawiona - powiedziała... -
Przygotowujemy propozycje, by zachęcić Polaków do powrotu do kraju
Czwartek, 6 września 2018 (10:43)Chcemy, żeby Polacy mieszkający za granicą wracali do kraju, dlatego przygotowane będą specjalnie dedykowane dla nich propozycje ułatwienia przy zakładaniu firm w Polsce - powiedziała w... -
Beata Szydło: Chcemy, żeby parlament przyjął projekt ustawy o "matczynych emeryturach" do końca roku
Sobota, 1 września 2018 (08:18)- Chcemy, żeby parlament przyjął projekt ustawy o "matczynych emeryturach" do końca roku, aby przepisy mogły obowiązywać od 2019 r. - powiedziała PAP wicepremier Beata Szydło. Zaznaczyła,... -
Szydło dla "GN": jest gotowa pierwsza wersja projektu "matczynych emerytur"
Wtorek, 24 lipca 2018 (11:57)Jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy dotyczącego emerytur dla matek mających co najmniej czworo dzieci - powiedziała w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" wicepremier Beata Szydło.... -
Beata Szydło: W 2019 r. będziemy mogli przedstawić rozwiązania dot. podwyżki emerytur
Wtorek, 17 kwietnia 2018 (08:03)2019 to będzie ten rok, kiedy będziemy mogli przedstawić i zaproponować konkretne rozwiązania dotyczące podwyżki emerytur - powiedziała w poniedziałek wieczorem w TV Trwam wicepremier... -
Elżbieta Rafalska zaprzecza Beacie Szydło: Nie ma planów rozszerzenia programu 500 plus
Środa, 17 stycznia 2018 (14:14)Przedwczesne jest dzisiaj mówienie o rozszerzeniu programu Rodzina 500 plus - oświadczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. O możliwym rozszerzeniu programu... -
Szydło: Reforma górnictwa powiodła się, sytuacja branży jest stabilna
Piątek, 1 grudnia 2017 (18:33)- Reforma polskiego górnictwa powiodła się, dziś można mówić o stabilnym rozwoju branży - powiedziała premier Beata Szydło podczas piątkowych uroczystości barbórkowych w Rudzie Śląskiej.... -
Szczyt 16+1 w Budapeszcie
Poniedziałek, 27 listopada 2017 (08:48)Dziś w Budapeszcie rozpocznie się szczyt formacji 16+1. Wezmą w nim udział przywódcy Chin i krajów Europy Środkowo-Wschodniej, wśród nich premier Polski Beata Szydło.