Będą tanie części
Parlament Europejski poparł wczoraj w głosowaniu wniosek Komisji Europejskiej - tzw. Klauzulę Napraw, która liberalizuje rynek wtórny części zamiennych - informuje Stowarzyszenie Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych (SDCM).
Klauzula dotyczy części, dzięki którym przywracany jest wygląd początkowy produktów, w szczególności chodzi o samochodowe widoczne części zamienne, jak np. reflektory, lusterka, zderzaki. Po głosowaniu na sesji, która odbyła się w środę w Strasburgu, Klauzulę Napraw czeka jeszcze głosowanie w Radzie Ministrów UE.
Cytowany w środowym komunikacie prezes SDCM Alfred Franke uznał, że Klauzula Napraw zapewnia niezależnym producentom i dystrybutorom samochodowych części zamiennych swobodę konkurencji oraz zakończenie tworzenia jednolitego rynku.
"Ułatwi to znacząco prowadzenie działalności gospodarczej w krajach członkowskich UE. Do tej pory można było się spotkać z sytuacją, że sprzedaż lub produkcja tych części przez niezależnych uczestników rynku, zupełnie legalna w krajach UE o liberalnych przepisach, była traktowana jako przestępstwo w innych krajach UE" - powiedział Franke.
Jego zdaniem, klauzula posłuży też 260 mln europejskich kierowców, którzy będą mogli chronić się w ten sposób przed monopolem koncernów samochodowych, domagających się stosowania w naprawach części oryginalnych (chodzi np. o zachowanie gwarancji producenta).
Eurodeputowani przyjęli rozwiązanie przejściowe, polegające na tym, że państwa członkowskie UE, w których obecne przepisy umożliwiają ochronę części z tytułu wzoru, mogą przez pięć lat od wejścia w życie dyrektywy wprowadzającej Klauzulę Napraw, stosować tę ochronę.
Poprawka PE zobowiąże też do informowania klientów o pochodzeniu części zamiennych, a także o znakach towarowych i logo umieszczanych na danych częściach.
Stowarzyszenie Dystrybutorów Części Motoryzacyjnych skupia liderów rynku dystrybucji samochodowych części zamiennych. Zadaniem Stowarzyszenia jest reprezentowanie rynku w kontaktach z rządem, parlamentem polskim i europejskim.