Będzie nowa propozycja kredytu na start. Kluczowe resorty zgłaszają "fundamentalne uwagi"

Losy kredyt na start w dalszym ciągu nie są znane. W nadchodzącym tygodniu Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma przedstawić najnowszą propozycję projektu w sprawie programu. Jak zauważył wiceszef resortu funduszy Jan Szyszko, do projektu - poza jego resortem - uwagi mają również inne ministerstwa, w tym resort finansów. W zeszłym tygodniu jeden z koalicjantów zapowiedział, że nie poprze kredytu na start.

- W przyszłym tygodniu na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów Ministerstwo Rozwoju ma ponownie przedstawić jakąś propozycję - powiedział w poniedziałek w TVP Info wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko, pytany o termin pokazania nowej wersji projektu kredytu na start. Dodał, że "pierwsze prezentacje i propozycje" resortu rozwoju już były, dlatego obecnie toczy się publiczna dyskusja międzyresortowa nad projektem

Kredyt na start dzieli koalicję. Ważą się losy projektu

Szyszko zaznaczył, że - podobnie jak jego resort - "fundamentalne uwagi" dotyczące tego programu mają ministerstwa finansów, klimatu i środowiska, a także kilka innych resortów. Jak dodał, to "dobry, merytoryczny spór wewnątrz rządu".

Reklama

Wiceszef MFiPR stwierdził też, że jeśli celem polityki mieszkaniowej państwa jest zwiększenie dostępności mieszkań, to "najlepszym przeznaczeniem publicznych pieniędzy jest działanie po stronie podażowej, czyli społeczne budownictwo mieszkaniowe (...), żeby zwiększać dostępność mieszkań tam, gdzie dzisiaj deweloperzy nie budują, przede wszystkim poza największymi aglomeracjami". 

- Kredyt 0 proc., kredyt 2 proc., jakiekolwiek dotacje kredytowe są wsparciem po stronie popytowej, nie podażowej. Jest wiele przykładów z Europy - ale też ze świata - używania przez rządy regionalne czy krajowe takich mechanizmów i nie ma dowodów, żeby to działało. To jest wsparcie dla inwestorów, to jest wsparcie dla banków, to nie jest wsparcie dla ludzi - powiedział Szyszko. 

Kredyt na start. Ostateczny projekt ustawy ma być gotowy w sierpniu

W połowie sierpnia minister Krzysztof Paszyk, szef resortu rozwoju i technologii, które odpowiada za ten projekt przekazał, że ostateczny projekt ustawy w sprawie kredytu mieszkaniowego na start ma być gotowy jeszcze w sierpniu. Podkreślał wtedy, że projekt różni się od tego, co "robiło Prawo i Sprawiedliwość oraz od pomysłów, które pojawiły się w trakcie kampanii". - To jest zupełnie coś innego - stwierdził. 

Odnosząc się do wpisu marszałka Sejmu Szymona Hołowni na platformie X sprzed kilku dni o braku poparcia Polski 2050 dla obecnego projektu kredytu na start, Paszyk powiedział, że za kilka dni marszałek "będzie mógł zapoznać się z całością propozycji, które proponujemy". - Dyskutujemy o projekcie, który podlegał w ostatnich tygodniach modyfikacji, zaczekajmy i dyskutujmy o czymś, co będzie gotowe - stwierdził szef MRiT.

Kredyt na start odpowiedzią na bezpieczny kredyt 2 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, nowy kredyt mieszkaniowy na start, który ma zastąpić Bezpieczny Kredyt 2 proc. i rodzinny kredyt mieszkaniowy, ma zapewnić finansowe wsparcie w formie dopłat do rat. Według pierwotnej propozycji, warunkiem uzyskania dopłat w ramach projektu ma być spełnienie kryterium dochodowego, które oparto o pierwszy próg podatkowy, czyli roczny dochód na poziomie 120 tys. zł brutto. 

W programie kryterium to ma być modyfikowane wraz ze wzrostem liczby członków gospodarstwa domowego. Przekroczenie limitów nie będzie jednak oznaczać wykluczenia z programu - kredytobiorcy, których gospodarstwa domowe przekroczą limit, będą mogły również otrzymać nowy kredyt, jednak w ich przypadku dopłata będzie pomniejszana. Bezdzietni uzyskają dopłatę do rat z oprocentowaniem 1,5 proc. Rodziny z jednym dzieckiem - 1 proc., z dwojgiem 0,5 proc., a z trojgiem i więcej - 0 proc. Kredyt na start ma być udzielany na okres co najmniej 15 lat, ze stopą oprocentowania na poziomie stałym ustalonym na okres 60 miesięcy.

 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Kredyt na start | kredyt 0 procent | mieszkanie na start
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »