Będzie zakaz spożywania napojów i posiłków w kasynach i salonach z automatami
Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów i posiłków; w obiektach tych może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. dostępnej dla nich powierzchni, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m - zakłada rozporządzenie RM.
We wtorek w życie weszło opublikowane w poniedziałek wieczorem w Dzienniku Ustaw znowelizowane rozporządzenie Rady Ministrów ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Zgodnie z rozporządzeniem, do 28 lutego br. w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 92.00.Z) może znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.
Ponadto, przed wejściem do kasyna lub obiektu gdzie znajdują się automaty do gier hazardowych, zamieszczona ma być informacja o limicie osób, zaś obsługa musi podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie.
W rozporządzeniu napisano, że prowadzenie działalności w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych "jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby klienci nie spożywali napojów lub posiłków".
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów opublikowanym 11 lutego br. w Dzienniku Ustaw, od 12 lutego br. mogą działać kasyna oraz obiekty z automatami do gier hazardowych, z zachowaniem limitów - nie może w nich być więcej osób niż jedna na 15 m kw. dostępnej dla nich powierzchni.
Klienci muszą też zachować co najmniej 1,5 m odstęp od siebie. Rozporządzenie to warunkowo przywróciło działalność do 28 lutego br. m.in. stoków narciarskich, hoteli.
Napój sporządzony z automatu np. w sieciach fast food, przez rozcieńczenie syropu wodą, nie podlega ponownej opłacie cukrowej, ponieważ ta została już pobrana od dostawcy syropu - wynika z odpowiedzi Ministra Zdrowia na pytanie Rzecznik MŚP.
"Cieszy aprobata stanowiska przedstawionego w naszym wniosku w świetle, którego zapłata opłaty cukrowej od syropu przez dostawcę wyłącza obowiązek uiszczenia jej przez nabywcę na dalszych fazach obrotu. Minister w sposób trafny wskazał, że napój sporządzony przez rozcieńczenie syropu wodą nie podlega ponownej opłacie cukrowej" - powiedział w przesłanym PAP komunikacie zastępca Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) Jacek Cieplak.
Natomiast w odpowiedzi na pytanie rzecznika dotyczące tego, czy napój nawet z niewielką zawartością kofeiny lub tauryny, np. 0,03 proc., podlega opłacie cukrowej, resort zdrowia odpowiedział, że jeśli napój w wykazie składników zawiera dodatek kofeiny, to podlega on opłacie.
Ministerstwo Zdrowia wyjaśniło ponadto, że produkty w postaci proszku, takie jak napoje czy zupy, nie podlegają opłacie cukrowej.
Resort poinformował też, że ani podmiot sprzedający napoje do podmiotu prowadzącego sprzedaż detaliczną i hurtową, ani podmiot prowadzący sprzedaż detaliczną i hurtową nie są zobowiązani do zapłaty opłaty od produktów sprzedanych i nabytych w 2020 roku.
Ministerstwo zaznaczyło jednocześnie, że o ile wprowadzenie na rynek krajowy napojów zakupionych przez hurtownika w 2020 r., nastąpiło po dniu 1 stycznia 2021 r., napoje te będą podlegały opłacie.
Opłata cukrowa od napojów weszła w życie 1 stycznia tego roku.
Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze