„Bezpieczny kredyt na 2 proc.” na pierwsze mieszkanie. W jakich bankach i dla kogo?

Od poniedziałku osoby do 45. roku życia mogą starać się o "bezpieczny kredyt" na zakup pierwszego mieszkania. W programie przewidziano dopłaty do rat. Nowe rozwiązanie oferują na ten moment cztery banki: PKO BP, Pekao SA, Alior Banku i Velo Banku, kolejne natomiast finalizują zawarcie umowy w tej sprawie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

  • Od 3 lipca banki rozpoczynają przyjmowanie wniosków o "bezpieczny kredyt 2 proc.".
  • Zapisy ustawy "o pomocy państwa w oszczędzaniu" weszły w życie z początkiem lipca
  • Kredyt z dopłatą znajduje się już w ofercie PKO BP, Pekao SA, Alior Banku i Velo Banku.
  • W ofercie banków znajdzie się także konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii. To rozwiązanie będzie dostępne dla klientów jednak w kolejnych tygodniach i miesiącach.

Ustawa o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, która wprowadza m.in. "bezpieczny kredyt" z dopłatą państwa do rat oraz konto mieszkaniowe z możliwością uzyskania premii mieszkaniowej z budżetu państwa weszła w życie 1 lipca br. Produkty te są oferowane przez banki, które zawarły odpowiednią umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego i wprowadziły je do swojej oferty. Konto mieszkaniowe będzie oferowane klientom np. Pekao od 10 lipca, a w PKO BP zostanie wprowadzone do grudnia.

Reklama

Czytaj także: Bezpieczny kredyt 2 proc. już od poniedziałku. Oto 21 rzeczy, które musisz o nim wiedzieć

Kredyt na 2 proc. Kto może otrzymać?

"Bezpieczny kredyt" z okresowo stałą stopą procentową może zaciągnąć osoba do 45. roku życia; jeśli kredyt udzielany jest obojgu osobom prowadzącym gospodarstwo domowe, warunek wieku musi spełnić przynajmniej jedna z nich. Kredyt może być udzielony na pierwsze mieszkanie - osoby wchodzące w skład gospodarstwa domowego kredytobiorcy nie mogą mieć w dniu udzielenia kredytu ani w przeszłości: mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu.

"Bezpieczny kredyt". Jaka kwota maksymalna w programie?

Kwota "bezpiecznego kredytu" nie może przekroczyć 500 tys. zł albo - jeśli kredytobiorca prowadzi gospodarstwo domowe wspólnie z małżonkiem lub ma co najmniej jedno dziecko - 600 tys. zł. Wkład własny może maksymalnie wynieść 200 tys. zł. W przypadku braku wkładu własnego lub niepełnego wkładu można skorzystać z gwarancji Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłata do rat przysługuje przez 10 lat, a spłata kredytu odbywa się w formule stałych rat kapitałowych (malejących rat kapitałowo-odsetkowych). W okresie stosowania dopłat oprocentowanie kredytu, według wyjaśnień na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii, wyniesie dla kredytobiorcy 2 proc. powiększone o marżę, prowizję i inne opłaty bankowe (jeśli będą pobierane).

Oszczędzanie na pierwsze mieszkanie. Konto mieszkaniowe z opóźnieniem

Konto mieszkaniowe mogą założyć osoby, które ukończyły 13 lat i mają nie więcej niż 45 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie w wysokości co najmniej 500 zł) będą gwarantować dodatkową premię mieszkaniową z budżetu państwa. Premia będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m kw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego; w każdym roku wybierany będzie wskaźnik korzystniejszy dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: kredyt 2 proc. | bezpieczny kredyt | Pierwsze mieszkanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »