Reklama

Bezpłatne porady prawne: 1500 punktów pomocy dla najuboższych i posiadaczy Karty Dużej Rodziny

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, przyjęta w zeszłym tygodniu przez Sejm, ma wypełnić lukę w równym dostępie obywateli do porady prawnej. Od początku przyszłego roku m.in. najubożsi oraz posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mieć do dyspozycji ponad 1,5 tys. punktów bezpłatnej porady prawnej.

Ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej ma umożliwić osobom fizycznym o słabym statusie materialnym lub życiowym bezpłatny kontakt z adwokatem lub radcą prawnym. O ile aktualne, w przypadku takich osób, przepisy przewidują pokrycie kosztów reprezentacji adwokata lub radcy prawnego już w trakcie postępowań (karnych, cywilnych i sądowo-administracyjnych), o tyle na szczeblu przedsądowym takich regulacji nie ma.

Uprawniony beneficjent w ramach nowej ustawy otrzyma informacje o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących mu prawach, a także pomoc w sporządzeniu pism, np. wszczynających postępowanie sądowe.

Reklama

Nieodpłatna pomoc prawna nie będzie obejmować spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego. Nie obejmie też zagadnień podatkowych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Z pomocy tej mogą jednak korzystać podatnicy nieprowadzący działalności lub osoby, które zamierzają otworzyć własny biznes - pomoc obejmuje bowiem tematykę przygotowania do rozpoczęcia działalności.

Beneficjenci - nie tylko najubożsi

Beneficjentem nieodpłatnej pomocy prawnej od 1 stycznia 2016 r. będą osoby fizyczne, którym w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie takiej pomocy zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej (to m.in. osoby ubogie, sieroty, bezrobotne, niepełnosprawne czy pokrzywdzone przemocą w rodzinie). Będą nimi też posiadacze ważnej Karty Dużej Rodziny, seniorzy powyżej 75. roku życia, weterani oraz poszkodowani w wyniku zdarzeń losowych (np. awarii technicznej), sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych.

Warto zaznaczyć, że nowe przepisy nie ograniczają możliwości skorzystania z nieodpłatnej pomocy prawnej także przez przedsiębiorców będących osobami fizycznymi. Muszą oni jednak spełniać wymienione powyżej warunki.

Wypełnienie luki

Obecnie poradnictwo prawne realizowane jest poprzez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego i ochrony praw lokatorów (art. 46 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej), a to nie wystarcza. Nowa ustawa poszerza przedmiot udzielanej pomocy o tak istotne gałęzie prawa, jak prawo zobowiązań, prawo spadkowe, prawo administracyjne oraz prawo podatkowe.

Bezpłatnej pomocy prawnej będzie udzielać adwokat lub radca prawny, dostępny w punkcie bezpłatnej pomocy 5 dni w tygodniu, minimum 4 godziny dziennie. Do takiej pomocy będzie mógł być również wyznaczony doradca podatkowy oraz absolwent studiów prawniczych, który ma za sobą 3-letnią praktykę zawodową.

Katarzyna Miazek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »