Bezrobocie w lipcu w górę. Trend spadkowy został przerwany

Stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w lipcu wyniosła 5,0 proc. wobec 4,9 proc. miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). To odczyt zgodny z wcześniejszym szacunkiem Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). GUS podał też szczegółowe dane na temat aktywności zawodowej Polaków w II kwartale br.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy nieznacznie wzrosła - w końcu lipca wyniosła 765,4 tys. wobec 762,2 tys. osób miesiąc wcześniej.

Stopa bezrobocia w górę. Przerwany trend spadkowy

Dane GUS potwierdzają utrzymujące się bardzo niskie bezrobocie w Polsce. Niemniej wzrost stopy bezrobocia do 5 proc. w końcu lipca z 4,9 proc. w końcu czerwca już na etapie podawania szacunku przez MRPiPS "zaskoczył analityków", jak piszą w porannym raporcie ekonomiści Banku Pekao - konsensus zebrany przez PAP Biznes zakładał bowiem, że bezrobocie w lipcu utrzyma się na poziomie z czerwca. 

Reklama

"(...) stopa bezrobocia ostatnio zaskakuje lekko po wyższej stronie, co potwierdza dalszy brak regeneracji nastrojów na rynku pracy" - dodają eksperci Pekao.

Zastopowany trend spadkowy powinien jednak wkrótce się odwrócić - zwracają uwagę w komentarzu w serwisie X ekonomiści z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).

"Wraz z poprawą aktywności gospodarczej zapotrzebowanie na pracowników będzie rosnąć, co pozwoli utrzymać bezrobocie na historycznie niskich poziomach" - piszą.

Jak wskazali eksperci z PIE, stopę bezrobocia "podbił spadek liczby aktywnych zawodowo oraz nietypowy wzrost liczby bezrobotnych o 3,2 tys. osób". 

Jeśli chodzi o bezrobocie w regionach, to najniższą stopą bezrobocia w lipcu spośród wszystkich województw mogło pochwalić się województwo wielkopolskie, gdzie wyniosła ona 2,9 proc. W województwie podkarpackim stopa bezrobocia była najwyższa i wyniosła 8,3 proc.

GUS podał też dane nt. stopy bezrobocia w II kw. 2024 r. liczonej według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Wyniosła ona 2,7 proc. wobec 3,1 proc. w poprzednim kwartale.

Co z aktywnością zawodową Polaków?

Z wyników najnowszego badania BAEL dowiadujemy się też, że współczynnik aktywności zawodowej wyniósł w Polsce w II kw. br. 58,3 proc. wobec 58,5 proc. w poprzednim kwartale. Innymi słowy - osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,3 proc. ludności Polski w wieku 15-89 lat. Wskaźnik ten był niższy zarówno w porównaniu z I kwartałem 2024 r., jak i II kwartałem 2023 r. - w obu przypadkach mamy do czynienia ze spadkiem o 0,2 proc. pkt proc.

Współczynnik aktywności zawodowej osób w wieku 15-89 lat w II kw. był wyższy wśród mężczyzn i wyniósł 65,5 proc. Natomiast w populacji kobiet ukształtował się na poziomie 51,5 proc.

Lepiej pod względem aktywności zawodowej wypadli mieszkańcy miast. Dla nich wskaźnik aktywności zawodowej wyniósł 59,1 proc. w drugim kwartale, podczas gdy dla mieszkańców wsi wyniósł on 57 proc.

Osoby pracujące stanowiły w 2 kwartale 2024 r. 56,7 proc. ludności Polski w wieku 15-89 lat - poinformował również GUS. Wskaźnik zatrudnienia był w nieznacznym stopniu wyższy od notowanego w I kwartale 2024 r. (o 0,1 pkt proc.), ale niższy w stosunku do II kwartału 2023 r. (o 0,3 pkt proc.).

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie | lipiec | GUS | stopa bezrobocia | dane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »