Reklama

BGK: Dopłaty do oprocentowania kredytów już działają

Kolejny program wsparcia dla przedsiębiorców z pakietu antykryzysowego BGK wystartował. Firmy mogą już wnioskować o dopłaty do oprocentowania kredytów: zarówno nowych, jak i zaciągniętych wcześniej, także przed pandemią. Na tę chwilę dopłaty realizuje tylko ING Bank Śląski. Do programu dołączy kolejny bank z końcem lipca.

Lista banków, które współpracują z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat do Oprocentowania, na razie jest krótka, ale to tylko kwestia czasu aż kolejne instytucję dołączą do programu. BGK jest na etapie rozmów z kolejnymi bankami komercyjnymi. Chęć przystąpienia do funduszu dopłat wyraziło 16 instytucji.

Łącznie na dopłaty Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczy ponad 570 mln zł (na 2020 rok to ok. 296 mln zł, a na 2021 r. - 271 mln zł z budżetu państwa). Z dopłat będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy w wyniku pandemii COVID-19 stracili płynność.

Reklama

- Przedsiębiorca, który dziś zaciąga kredyt obrotowy potrzebny do tego, aby utrzymać się na rynku, będzie mógł obniżyć jego koszt dzięki dopłatom z Funduszu Dopłat do Oprocentowania. Z dopłat będą mogły korzystać zarówno małe i średnie firmy, jak i te duże. Całkowita wartość funduszu to ponad pół miliarda złotych - powiedziała wicepremier Jadwiga Emilewicz, cytowana w komunikacie.

Dopłaty obejmują tak kredyty obrotowe nowe (na które przedsiębiorca zdecyduje się do końca 2020 r.), jak i zaciągnięte wcześniej. Chodzi zatem zarówno o kredyty zaciągnięte w związku z pandemią COVID-19, jak i te, które przedsiębiorcy brali będąc jeszcze w dobrej sytuacji, ale kryzys gospodarczy wpłynął lub niebawem wpłynie na ich kondycję finansową.

W pierwszym przypadku od razu przy składaniu wniosku o kredyt należy starać się o dopłatę do oprocentowania (złożyć wniosek wraz z zaświadczeniami potwierdzającymi spełnienie warunków). Przedsiębiorca ma czas na to do 31 grudnia 2020 r. W drugim przypadku - powinien udać się do banku, w którym zaciągnął zobowiązanie i zapytać o możliwość uzyskania rządowego wsparcia w spłacie odsetek.  W takiej sytuacji konieczne będzie podpisanie aneksu do umowy kredytowej.

Warunkiem skorzystania z dopłat do oprocentowania kredytów jest pogorszenie sytuacji finansowej firmy po 1 lutego w związku z pandemią COVID-19.

Banki będą udzielały kredytów z dopłatą przedsiębiorcom oraz podmiotom, które prowadzą działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych. Mikro-, małe i średnie firmy otrzymają dopłatę do oprocentowania w wysokości dwóch punktów procentowych, a duże jednego punktu procentowego. Wsparcie pokryje część odsetek, ale nie pomniejsza części kapitałowej.

- Wsparcie z Funduszu Dopłat do Oprocentowania można łączyć z innymi programami, np. zaciągając  kredyt z dopłatą zabezpieczony gwarancją płynnościową lub gwarancją de minimis. To ważne wsparcie, szczególnie dla firm, które z powodu przejściowych trudności finansowych, bez zabezpieczenia ze strony BGK w ogóle nie mogłyby się ubiegać o kredyt obrotowy - tłumaczyła Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dopłaty do oprocentowania kredytów to cześć pakietu antykryzysowego BGK, stworzonego w odpowiedzi na pandemię COVID-19 i kryzysu gospodarczego będącego jej efektem.

bed

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »