BIEC: Coraz wyraźniej widać spowolnienie gospodarcze

Jak poinformowało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, w polskiej gospodarce widać symptomy spowolnienia gospodarczego. Zdaniem analityków najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miały dane monetarne dotyczące inflacji oraz zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Wojna i inflacja uderza w nastroje

Jego przyczyny znacznie poprzedzają jednak inwazję Rosji na Ukrainę i wynikają z polityki gospodarczej i monetarnej ostatnich lat - dodaje.

Jak przekazało w czwartek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł w kwietniu o 2,5 punktu wobec wartości sprzed miesiąca. "Niewielka poprawa wskaźnika z ubiegłego miesiąca okazała się bez znaczenia dla dominującej od kilku miesięcy tendencji do coraz wyraźniej rysującego się spowolnienia gospodarczego" - wskazali eksperci.

Reklama

Popyt będzie spadał

Dodano, że przyczyny spowolnienia znacznie poprzedzają inwazję Rosji na Ukrainę. "Mają swe korzenie w prowadzonej w ostatnich latach polityce gospodarczej i monetarnej, a w szczególności w nadmiernej stymulacji popytu krajowego, opóźnionej reakcji NBP na wzrost inflacji, wprowadzeniu bez przygotowania zmian w systemie podatkowym, w tym również zmian dodatkowo obciążających przedsiębiorców i podnoszących koszty ich funkcjonowania" - stwierdzono.

Inflacja w centrum uwagi

Zdaniem BIEC najsilniejszy wpływ na spadek wskaźnika miały dane monetarne dotyczące podaży pieniądza oraz zadłużenia gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Eksperci zwrócili uwagę, że realne wartości obu tych kategorii spadły znacząco w stosunku do poprzedniego miesiąca.

"Wartość całego agregatu monetarnego M3 skurczyła się w ujęciu realnym o ponad 3 proc. w ciągu ostatniego roku" - zauważono. Dodano, że w ostatnich dwóch miesiącach eksperci BIEC obserwują znaczący przyrost gotówki w obiegu, co jest związane po części z paniką wywołaną wojną w Ukrainie, po części ze stratami, jakie ponoszą depozytariusze lokat bankowych, przy ujemnym realnym oprocentowaniu.

Załamanie kredytów

Wskazano na drastyczny spadek zainteresowania kredytem bankowym przeznaczanym na cele konsumpcyjne. "Zjawisko to, co prawda obserwujemy od połowy 2019 r., jednak w ostatnich miesiącach znacznie się ono pogłębiło" - zaznaczono.

Nieznacznie poprawiło się w stosunku do ubiegłego miesiąca tempo napływu nowych zamówień w przedsiębiorstwach sektora przetwórstwa przemysłowego - dodano. "Dotyczyło to jednak w przeważającej mierze przedsiębiorstw dużych i eksportujących" - stwierdzili analitycy BIEC. Mimo tej poprawy, w dłuższym horyzoncie "portfel zamówień w firmach produkcyjnych kurczy się od listopada ubiegłego roku".

Pesymistyczne prognozy firm

Podobnie przedstawia się sytuacja finansowa firm - dodano. Firmy sygnalizują pogarszanie się stanu swych finansów od jesieni 2021 r. Przyznano, że w kwietniu zaobserwowano niewielką poprawę, najprawdopodobniej wynikająca z wyjątkowo wysokiej produkcji sprzedanej w marcu br. "Poprawa ta jest jednak bez znaczenia dla dominującej negatywnej tendencji utrzymującej się już od blisko roku" - wskazano.

"Od jesieni ubiegłego roku przewaga odsetka menadżerów oceniających negatywnie tendencje w gospodarce nad odsetkiem ocen pozytywnych zwiększa się z miesiąca na miesiąc" - zaznaczono.

EUR/PLN

4,7170 0,0314 0,67% akt.: 03.02.2023, 22:54
  • Kurs kupna 4,7152
  • Kurs sprzedaży 4,7187
  • Max 4,7181
  • Min 4,6835
  • Kurs średni 4,7170
  • Kurs odniesienia 4,6856
Zobacz również: NANOGROUP-PDA USD/GBP SEK/PLN

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Mastercard i Nexo wprowadzają kartę kredytową opartą o kryptowaluty

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »