Bilety do muzeów to coraz większy wydatek. Gliński rekomenduje "pilny" powrót do ubiegłorocznych cen

W związku ze wzrostem cen biletów do muzeów prowadzonych lub współprowadzonych przez resort kultury, minister Piotr Gliński zarekomendował ich "pilny" powrót do poziomu z ubiegłego roku. Dyskusja na ten temat rozgorzała m.in. w związku z nowymi stawkami za zwiedzanie zamku na Wawelu.

Jak informowaliśmy w Interii, ceny wejściówek uprawiających do zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu wzrosły w tym roku do 151 zł za bilet normalny i 101 zł za ulgowy. Ceny dotyczą biletów "Wawel od A do Z".

"Zamek Królewski na Wawelu pragnie zapewnić, że ceny biletów umożliwiające wstęp na główne i podstawowe wystawy nie uległy podwyższeniu. Jedyna zmiana dotyczy wzrostu kosztów zewnętrznych usług przewodnickich, niezależnych od Zamku" - przekazano w nadesłanym oświadczeniu. 

Reklama

Kontrowersyjny bilet został już wycofany z oferty. W zamian przedstawiciele muzeum przekazali, że w lipcu wejdzie do oferty bilet rodzinny. Na ten moment nie jest jeszcze znana jego cena.

Muzea otrzymały w tym roku dotacje

Na sytuację, która burzy przy kasach wielu zwiedzających, postanowił zareagować minister kultury i dziedzictwa narodowego. Przekazał on rekomendację do muzeów prowadzonych lub współprowadzonych przez resort kultury, aby powrócono do cen biletów obowiązujących w ubiegłym roku.

"Zgodnie z Ustawą o muzeach wysokość cen biletów ustala dyrektor instytucji. Biorąc jednak pod uwagę fakt, że misją resortu kultury jest zwiększenie dostępności oferty prowadzonych instytucji muzealnych oraz to, że wszystkie prowadzone lub współprowadzone przez resort muzea otrzymały w tym roku zwiększone dotacje, MKiDN nie widzi podstaw do zwiększania cen biletów i rekomenduje pilny powrót do cen z zeszłego roku." - napisano.

Minister nie wydaje polecenia, ale rekomenduje

Ustawa o muzeach podaje, że resortowi kultury podlegają muzea państwowe, zaś muzea samorządowe - poszczególnym jednostkom samorządu terytorialnego. Zwiedzający mogą wybrać się także do placówek prywatnych czy kościelnych. 

Z wykazu MKiDN wynika, że wśród 1031 muzeów w Polsce tych o statusie "państwowe" lub "współprowadzone wpisane do rejestru prowadzonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego" jest jedynie 40. Są to głównie muzea narodowe, miejsca pamięci w dawnych obozach koncentracyjnych, historyczne i wojskowe. 

O cenie biletu decydują władze muzeum, z czego w jednym dniu tygodnia wstęp na wystawy stałe muzeum musi być bezpłatny. 

"Dyrektor muzeum ustala i podaje do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty, wysokość opłat za wstęp do muzeum." - głosi ustawa. 

Komunikat opublikowany przez MKiDN nie jest oficjalnym poleceniem czy rozporządzeniem, ale rekomendacją. Co więcej, nie obejmuje ona pokaźnej grupy placówek, które nie są prowadzone lub współprowadzone przez resort.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »