Bliski koniec WIBOR-u. W czerwcu publikacja nowego indeksu

Od 2 czerwca rozpocznie się publikacja nowego indeksu POLSTR, który docelowo zastąpi WIBOR. W 2028 roku stawki WIBOR i WIBID przestaną być publikowane. Wskaźniki mają znaczenie dla oprocentowania papierów skarbowych i produktów kredytowych.

GPW Benchmark rozpocznie od 2 czerwca publikację indeksu Polish Short Term Rate (POLSTR) oraz indeksów składanych z rodziny POLSTR 1M, 3M, 6M oraz jednopodstawowego - wynika z regulaminów tych indeksów opublikowanych na stronach GPW Benchmark.

Udostępnianie danych w czasie rzeczywistym będzie miały miejsce o godz. 8.55, a dane opóźnione będą udostępniane o godz. 12.55.

Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników (KS NGR) potwierdził w kwietniu ostateczny termin konwersji wszystkich instrumentów finansowych na nowy wskaźnik POLSTR z końcem 2027 r., a także gotowość do zaprzestania opracowywania i publikacji stawki WIBOR i WIBID od początku 2028 r.

Reklama

Według aktualnej mapy drogowej reformy pierwsza emisja obligacji skarbowych MF z nową stawką POLSTR ma nastąpić w grudniu 2025 r. Z kolei wszystkie nowe produkty finansowe, które tego wymagają, mają być od 2027 r. oparte o nową stawkę POLSTR, która zastąpi WIBOR.

Bliski koniec WIBOR-u. Długa historia prac nad zmianą wskaźnika referencyjnego

Przypomnijmy: nowy wskaźnik, który zastąpi WIBOR, będzie nazywał się POLSTR - zdecydował ostatecznie Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych. Prace nad zmianą wskaźnika referencyjnego trwały od 2022 roku.

Pierwotnie reforma miała się zakończyć w roku 2024, ale potem wydłużono termin do końca roku 2025, a obecnie planuje się zakończyć zmianę w roku 2027.

Zmiana polega na zastąpieniu obecnego wskaźnika WIBOR, który oparty jest na transakcjach między bankami dotyczących depozytów z przyszłym terminem zakończenia oraz na prognozach na wskaźnik, który oparty będzie na zapadłych depozytach overnight, których oprocentowanie będzie specjalnie przeliczane. 

Wskaźniki referencyjne są stosowane powszechnie na rynkach finansowych i na ich podstawie banki wyznaczają oprocentowanie kredytów, lokat i innych instrumentów finansowych.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: WIBOR | rynek finansowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »