Blisko połowa mieszkańców Bełchatowa za elektrownią jądrową

Mieszkańcy regionu bełchatowskiego obawiają się skutków transformacji, uważają, że zamknięcie tutejszej elektrowni i kopalni wpłynie negatywnie na sytuację ekonomiczną regionu i spowoduje wzrost bezrobocia. Szans upatrują w rozwoju sektora związanego z odnawialnymi źródłami energii. Około 44 proc. badanych popiera też budowę elektrowni jądrowej w Bełchatowie - wynika z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

W Elektrowni Bełchatów wytwarzane jest 17 proc. krajowej energii elektrycznej. Kopalnia i Elektrownia Bełchatów wraz z lokalną centralą spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zatrudniają łącznie 8 tys. osób. Aż 39 proc. dochodów własnych gmin powiatu bełchatowskiego objętych transformacją energetyczną pochodzi z opłat i podatków odprowadzanych przez PGE GiEK.

Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała zamknięcie tutejszej elektrowni w 2036 r. Do 2038 r. ma się zakończyć wydobycie węgla brunatnego w regionie. Konieczne jest rozwijanie na tym terenie nowoczesnego przemysłu, w tym związanego z energetyką odnawialną.

Reklama

Obawy związane z transformacją

Mieszkańcy regionu dostrzegają w transformacji energetycznej szanse, ale blisko 70 proc. uważa, że transformacja energetyczna wpłynie negatywnie na sytuację ekonomiczną w regionie, a ponad 80 proc. obawia się wzrostu bezrobocia - wynika z raportu PIE "Neutralność klimatyczna Bełchatowa. Przyszłość regionu po zamknięciu Kopalni Węgla Brunatnego i Elektrowni oczami lokalnej społeczności".

Największych szans upatrują w rozwoju nowoczesnych gałęzi przemysłu, w tym przede wszystkim energetyki odnawialnej (43,3 proc.). Według szacunków PIE, nowe instalacje fotowoltaiczne mogą przyczynić się do powstania ok. 1700 nowych etatów i 2500 miejsc pracy w innych formach zatrudnienia.

- Aby podtrzymać rolę regionu bełchatowskiego jako centrum przemysłu energetycznego potrzebne są długofalowe plany transformacyjne na większą skalę, uwzględniające dostępne środki krajowe i unijne oraz korzystające z dobrych praktyk, takich jak choćby rozpoczęta już transformacja zespołu elektrowni ZE PAK w regionie Konina. Bardzo istotne będzie także wykorzystanie istniejącej infrastruktury elektroenergetycznej, w tym sieci przesyłowych. Szansą na to byłaby budowa elektrowni jądrowej w Bełchatowie, którą popiera 44 proc. badanych mieszkańców - mówi Adam Juszczak, analityk zespołu energii i klimatu w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Przyszłość należy do OZE

Moc zainstalowana w fotowoltaice i energetyce wiatrowej w regionie bełchatowskim do 2030 r. ma wzrosnąć 14-krotnie. Dzięki rozbudowie instalacji fotowoltaicznych do 600 MW i elektrowni wiatrowych do 100 MW zatrudnienie znajdzie kilka tysięcy osób, natomiast drugie tyle mogłoby zostać zatrudnionych przy ewentualnej budowie elektrowni jądrowej. W dłuższej perspektywie na stałe zatrudnienie w elektrowni jądrowej mogłoby liczyć około tysiąca osób. PIE wskazuje też, że istotnym impulsem rozwojowym będzie także termomodernizacja budynków.

Mieszkańcy powiatu pozytywnie odnoszą się do odnawialnych źródeł energii. Tylko co dwudziesty ma negatywny stosunek do stosowania paneli fotowoltaicznych (5,3 proc.), a rzadziej niż co dziesiąty wyraża się nieprzychylnie o rozwoju lądowych elektrowni wiatrowych (8,5 proc.). Nieznacznie częściej badani negatywnie oceniają elektrownie gazowe (13,9 proc.) i biogazownie (14,3 proc.). Sześciu na dziesięciu mieszkańców powiatu bełchatowskiego ma pozytywne zdanie o elektrowniach jądrowych (58,5 proc.).

Ankietowani dostrzegają aktualne problemy regionu. Wskazują na wyczerpywanie się zasobów naturalnych, emisje zanieczyszczeń powietrza i nadmierną ilość odpadów. Co czwarty mieszkaniec regionu (25 proc.) uważa, że stan środowiska w powiecie jest zły bądź bardzo zły. Przeciwnego zdania jest 36 proc., a aż 39 proc. pytanych miało neutralny stosunek do tej kwestii.

morb

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »