Bonifikata na prąd dla oszczędnych. Te triki sprawią, że dostaniesz rabat

Ograniczenie zużycia prądu przez gospodarstwa domowe o 10 procent w 2023 roku w stosunku do 2022 roku będzie wiązać się z dodatkową obniżką całego rachunku za prąd. Istnieją sposoby, które pozwalają zaoszczędzić na kosztach ponoszonych za prąd w codziennym życiu.

  • Od 2023 roku ograniczenie zużycia prądu o 10 proc. będzie oznaczało rachunek za energię niższy o 10 proc. 
  • Jak wynika z badań, już 70 proc. Polaków chce zwracać większą uwagę na zużycie prądu, głównie ze względu na rosnące koszty.
  • Podpowiadamy, w jaki sposób łatwo zaoszczędzić energię, a tym samym zmniejszyć wydatki.
  • Zużycie prądu w przypadku żarówek energooszczędnych jest nawet pięciokrotnie mniejsze niż w przypadku żarówek tradycyjnych.

- Według danych Członków Wspierających Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej średnie roczne zużycie energii przez jedno gospodarstwo domowe wynosi około 2000 kWh. Wielkości tej nie przekracza większość gospodarstw domowych - mówi Magda Smokowska z Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej.

Reklama

To właśnie 2000 kWh to roczny poziom zużycia, jaki został określony, dla którego od 2023 roku zostanie wprowadzona stała cena energii elektrycznej. Dodatkowo, premiowane będą oszczędności. Ograniczenie zużycia prądu o 10 proc. będzie oznaczało dodatkowe 10 proc. obniżki za rachunek.

Czytaj więcej: Co zużywa najwięcej prądu? Oto pożeracze energii w twoim domu

Jak oszczędzać na prądzie?

- Z prowadzonych badań opinii publicznej wynika, że 7 na 10 respondentów planuje zwracać większą uwagę na zużycie energii. (...) Szacujemy, że w niektórych gospodarstwach domowych sama zmiana zwyczajów korzystania z urządzeń elektrycznych i wymiana niektórych z nich na energooszczędne może przynieść, przy obecnych cenach energii, oszczędność nawet kilkuset złotych rocznie - mówi ekspert PKEE.

Geekweek odpowiada: Ile prądu zużywa lodówka, pralka czy telewizor? 

Co zrobić, żeby obniżyć rachunki za prąd?

1.     Porównaj oferty cenowe

Po porównaniu ofert sprzedawców prądu może okazać się, że zawarcie umowy z inną firmą będzie bardziej opłacalne. Dotyczy to zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. Różnice w cenie 1 kWh mogą być znaczące, zwłaszcza, jeśli pobór energii jest wysoki. Aby oszacować potencjalne oszczędności, należy zacząć od ustalenia, ile energii realnie zużywamy - możemy to robić samodzielnie co miesiąc, notując zużycie z licznika energii oraz przeanalizować otrzymywane rachunki za prąd. Pomocne mogą okazać się też internetowe porównywarki.

2.     Dopasuj taryfę do swoich potrzeb

Przy podpisywaniu umowy warto zwrócić uwagę na wybieraną taryfę. Tutaj znaczenie ma fakt, kiedy i o jakiej porze dnia korzysta się ze sprzętów elektrycznych, bowiem stawki za energię w zależności od dnia i godziny mogą się różnić. Może okazać się, że najpopularniejsza taryfa - G11 - mająca stałą cenę przez całą dobę, niekoniecznie okaże się najtańszą. Jeśli z prądu korzystamy głównie nocą, np. włączając wtedy pralkę czy zmywarkę, korzystniejsza jest wówczas taryfa G12, gdzie koszt 1kWh jest nocą niższy niż za dnia. Dostawcy prądu oferują również opcje dla korzystających z energii głównie w weekendy, także w zależności od pory dnia. Rozróżnienie taryf obowiązuje również dla firm.

3.     Pierz, gotuj i piecz z głową

Podczas codziennego użytkowania sprzętów domowych można sporo zaoszczędzić - wystarczy korzystać z nich w sposób efektywny.

Gotując potrawy, należy oszczędzać wytwarzane ciepło, zatrzymując je pod przykrywką. Do lodówki nie warto wkładać ciepłych potraw, tracąc energię na dodatkowe ich chłodzenie, a samą lodówkę należy otwierać na jak najkrócej.

Otwieranie piekarnika podczas pieczenia zwiększa pobór prądu potrzebny na ponowne nagrzanie. Warto też wyłączać go nieco przed końcem pieczenia - temperatura nie spadnie tak szybko, a często wystarczy na finalne przygotowanie potrawy.

Pralka i zmywarka powinny być uruchamiane przy całkowitym zapełnieniu, najlepiej w trybie eko, oszczędzającym wodę i prąd. W przypadku prania często wystarczy niższa temperatura wody - jej podgrzanie dodatkowo zużywa energię.

4.     Korzystaj ze światła dziennego, wymień żarówki

Oświetlenie, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, potrafi znacząco zwiększyć wysokość rachunku za prąd, dlatego warto jak najefektywniej korzystać ze światła dziennego, np. pracując przy oknie. W przypadku samych żarówek, na rynku istnieją energooszczędne zamienniki, które, choć droższe, w dłuższej perspektywie pozwolą sporo zaoszczędzić. Zużycie prądu w ich przypadku jest nawet pięciokrotnie mniejsze niż w przypadku żarówek tradycyjnych. Oszczędności przyniosą też żarówki LED. A w pomieszczeniach, gdzie nie przebywamy, po prostu wyłączajmy światło, choć jeśli wychodzimy jedynie na chwilę, wyłączanie jest nieopłacalne - przy włączeniu żarówki mogą pobierać więcej prądu niż przy samym świeceniu.

5.     Zainwestuj w sprzęt

Szukanie energooszczędnych zamienników dotyczy nie tylko żarówek, ale każdego sprzętu, który jest wykorzystywany. Każde urządzenie elektryczne przynależy do klasy energetycznej, która określa, jak dużo prądu zużywa. Obrazuje to skala w kolejności od najwyższej do najniższej - od A do G. Kierując się wyborem sprzętu warto brać pod uwagę te najwyższe, które prądu pobierają najmniej i podobnie jak w przypadku żarówek, w dłuższym okresie zakup ten okaże się opłacalny, tym bardziej, że urządzenia mające kilkanaście lat i więcej zwykle okazują się bardzo energochłonne.

6.     Wyjmuj wtyczki z gniazdek

Tam, gdzie to możliwe, nie warto zostawiać urządzeń podłączonych do prądu. Przykładowo, po naładowaniu telefonu ładowarka zostawiona w gniazdku nadal pobiera energię. Podobnie w przypadku pozostawiania urządzeń w trybie uśpienia - świecąca się diodą np. w telewizorze sygnalizuje możliwość jego szybkiego włączenia; w tym czasie sprzęt i tak pobiera energię, choć nie jest wykorzystywany. W zaoszczędzeniu prądu pomocne są listwy zasilające.

7.     Zadbaj o ciepło

W przypadku korzystania z elektrycznych grzejników, zasłanianie ich np. meblami znacząco zmniejsza efektywność ogrzewania, na którą wpływ ma również czyszczenie samego urządzenia. Warto zwrócić też uwagę na samą izolację okien - odpowiednie uszczelnienie znacząco zatrzyma wytworzone ciepło w pomieszczeniu. Jednocześnie samo ustawienie temperatury może przynieść oszczędności - obniżenie temperatury już o jeden stopień Celsjusza daje około 6-proc. niższy rachunek.

Podane wskazówki są przykładowe, jednak pokazują, że źródeł oszczędności w każdym gospodarstwie domowym jest naprawdę sporo.

Czytaj również: Co zrobić, aby płacić mniejsze rachunki za prąd? Proste sposoby na oszczędności

Czy Polacy naprawdę oszczędzają?

Z badania wykonanego na zlecenie Polskiego Komitetu Efektywności Energetycznej wynika, że aż 91 proc. Polaków uważa się za osoby oszczędzające energię. Jako czynnik motywujący do takiego zachowania wskazują głównie wysokość rachunków; w dalszej kolejności jest to troska o środowisko naturalne

- W kontekście ostatnich wydarzeń, badani zostali zapytani również o uniezależnienie od rosyjskich surowców. Ponad połowa respondentów (53 proc.) stara się zużywać mniej energii elektrycznej z tego powodu, dla 21 proc. nie jest to czynnik motywujący. Natomiast co czwarty ankietowany nie ma zdania w tym temacie. - wyjaśnia Magda Smokowska.

I podkreśla, że działania osłonowe wprowadzone przez rząd już wpłynęły na obniżenie rachunków za energię elektryczną.

- W tym tygodniu Sejm przyjął przedłużenie tzw. Tarczy antyinflacyjnej do końca 2022 r. Utrzymuje ona obniżoną do 5 proc. stawkę podatku VAT na energię elektryczną oraz zwalnia z akcyzy prąd sprzedawany gospodarstwom domowym, co w praktyce przekłada się na rachunek mniejszy o ok. 15 zł miesięcznie (przy zużyciu ok. 1800 kWh) - mówi ekspert PKEE.

Paulina Błaziak

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »