Bosch wybuduje fabrykę pomp ciepła na Dolnym Śląsku. Zainwestuje 1,2 mld zł

Niemiecki koncern Bosch zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu (woj. dolnośląskie). W nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób - podała w komunikacie Grupa Bosch.

Fabryka pomp ciepła powstanie w Dobromierzu w powiecie świdnickim, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Prace budowane mają rozpocząć się w 2024 r., a produkcja w nowym zakładzie ma ruszyć na przełomie 2025 i 2026 r. Inwestor podał, że do 2027 r. w fabryce powstanie 500 miejsc pracy.

- Będziemy budować nową fabrykę w Dobromierzu, w sercu Europy; są tu dobre połączenia logistyczne. To jest idealny miejsce, z którego szybko możemy się dostać do rynków w Europie - powiedziała Birte Lubbert, członek zarządu Boscha. 

Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski. Bosch inwestuje w swoje fabryki w Polsce od 1992 r., ma zakłady w Warszawie, we Wrocławiu, w Łodzi, Rzeszowie i Goleniowie. Fabryka w Dobromierzu będzie dziewiątą fabryką Boscha w Polsce i pierwszą, która będzie u nas produkować pompy ciepła. 

Reklama

W zakładach Boscha w Polsce produkowany jest sprzęt AGD, komponenty do układów hamulcowych i osprzęt do elektronarzędzi. Koncern w Polsce zatrudnia ponad 8,5 tys. pracowników.

Premier: Inwestycja przyczyni się do transformacji energetycznej kraju

Premier Mateusz Morawiecki w liście wystosowanym z okazji ogłoszenia inwestycji podkreślił, że przyczyni się ona do rozwoju regionu i skutecznej transformacji energetycznej kraju. "Zapewni też wzrost innowacyjności gospodarki" - napisał Morawiecki.

Budowa fabryki w Dobromierzu - jak wskazał szef rządu - to kolejna inwestycja Boscha, który obecny jest w Polsce od ponad trzech dekad. 

"Zakłady produkcyjne firmy, ośrodki badawczo-rozwojowe, centra kompetencji i usług czy wreszcie jednostki handlowe w naszym kraju zatrudniają ponad 8,5 tys. osób" - napisał premier. 

Mateusz Morawiecki podkreślił, że nowa inwestycja "to nie tylko szansa dla regionu wałbrzyskiego, ale też dla całego kraju". 

"Pod Wałbrzychem będą produkowane pompy ciepła, będące kluczowym rozwiązaniem grzewczym, wpływającym na przyśpieszenie transformacji energetycznej w całej Europie. To rozwiązanie nie tylko proekologiczne, ale proekonomiczne, które bez wątpienia przyczyni się do zmniejszenia rachunków za energię elektryczną" - stwierdził. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: pompa ciepła | Bosch
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »