Branża e-papierosów zagrożona?

Czy elektroniczne papierosy powinny być traktowane jak plastry nikotynowe czy też jak wyroby tytoniowe? Na forum Unii Europejskiej toczy się dyskusja, która ma wpływ także na polski rynek e-papierosów. Jego przedstawiciele obawiają się, że elektroniczne papierosy będziemy mogli kupić tylko w aptekach.

Odmienne zdanie w tej sprawie mają Komisja i Parlament Europejski. Ta pierwsza twierdzi, że elektroniczne papierosy powinny być dostępne wyłącznie w aptekach, ponieważ tak jak plastry nikotynowe są wyrobami medycznymi. Europejscy parlamentarzyści w głosowaniu z 8 października opowiedzieli się przeciwko takiemu rozwiązaniu.

Bartłomiej Jojczyk ze stowarzyszenia na rzecz e-palenia przekonuje, że uznawanie elektronicznych papierosów za wyrób leczniczy, tak jak proponuje Komisja Europejska, jest absurdem. STEP wystosowało list otwarty do wicepremiera Janusza Piechocińskiego, w którym postuluję przyjęcie stanowiska Parlamentu Europejskiego i wsparcie sektora elektronicznych papierosów.

Reklama

Jeden z szefów stowarzyszenia na rzecz e-palenia Paweł Jachowicz uważa, że przyjęcie rozwiązań proponowanych przez Komisję Europejską będzie oznaczało likwidację około 2 tysięcy małych firm. W opinii Pawła Jachowicza rozwiązania proponowane przez KE nie spowoduję zmniejszenia się rynku elektronicznych papierosów, lecz przejęcie go przez koncerny farmaceutyczne.

Według szacunków organizacji w Polsce sprzedano do tej pory około 1 milion 200 tysięcy e-papierosów. STEP twierdzi, że pracę dzięki temu sektorowi gospodarki znalazło około 10 tysięcy osób. Roczne przychody tej branży wynoszą około 1 miliarda 500 milionów złotych.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

IAR/PAP
Dowiedz się więcej na temat: e-papieros | papieros | elektroniczne papierosy | papierosy | polski rynek | branża
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »