Bruksela łata dziury po USA. Szuka nowych partnerów handlowych

Komisja Europejska nasila działania dyplomatyczne, których celem jest otwarcie nowych dróg dla handlu międzynarodowego. Mają one stanowić długoterminową ochronę przed taryfami celnymi USA - informuje hiszpański dziennik ekonomiczny Expansión. Bruksela prowadzi rozmowy z Emiratami Arabskimi i Chinami, rozmawia z Tajlandią i Malezją.

Wojna celna między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata spowodowała poważne przesunięcia w handlu międzynarodowym. Ogłoszona w środę przez Donalda Trumpa przerwa w podnoszeniu stóp procentowych tylko nieco uspokoiła sytuację. “Unia Europejska walczy o osiągnięcie porozumienia z USA, które mogłoby uratować stosunki między nimi, szacowane na ponad 1,6 biliona euro rocznie, jednak zdecydowała się podjąć inicjatywę” - wskazuje hiszpańska gazeta.

Przeczytaj: Nadciągają kolejne cła Trumpa. Chodzi m.in. o smartfony

Reklama

Wydłużyć listę umów o wolnym handlu

Wprawdzie żaden kraj nie jest w stanie załatać luki handlowej, jaką Stany Zjednoczone pozostawiły w Europie, ale pomóc może współpraca wielu z nich. Dlatego przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, zintensyfikowała działania dyplomatyczne. „Ruch jest podobny do tego, który zaobserwowano po inwazji Rosji na Ukrainę, gdy w obliczu perspektywy przerwania dostaw gazu z powodu międzynarodowych sankcji Komisja Europejska i różne państwa członkowskie zaczęły szukać substytutów dla tych dostaw” – twierdzą źródła dyplomatyczne, na jakie powołuje się Expansión.

Celem jest otwarcie nowych dróg negocjacyjnych i osiągnięcie porozumień, które wzmocnią i zdywersyfikują handel w regionie. UE jest długoletnim partnerem handlowym, zawarła około 40 umów o wolnym handlu z ponad 70 krajami, a teraz chce tę listę wydłużyć. Przykładem jest rozpoczęcie przez Brukselę negocjacji ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA). “Umowa ta wzmocni nasze stosunki dwustronne i przyczyni się do dobrobytu całego regionu” – podkreślała przed kilkoma dniami von der Leyen.

Od Emiratów po dawne republiki ZSRR

UE jest drugim co do wielkości partnerem handlowym ZEA, odpowiadającym za ponad 8 proc. całego handlu towarami innymi niż ropa naftowa. W 2023 r. wolumen obrotów handlowych między obiema gospodarkami osiągnął prawie 56 mld euro, a w ciągu ostatniej dekady wzrósł o ponad 35 proc. “Gdyby zawarto umowę handlową, liczba ta mogłaby gwałtownie wzrosnąć, czyniąc z drugiej co do wielkości gospodarki arabskiej (po Arabii Saudyjskiej) sojusznika UE” - zwraca uwagę hiszpański dziennik ekonomiczny.

Oprócz Emiratów, Bruksela przeprowadziła już rozmowy z Malezją, Tajlandią, Filipinami i Indonezją. Do tego należy dodać objazdową podróż po krajach Azji Środkowej przewodniczącej KE i przewodniczącego Rady Europejskiej Antonio Costy. „Podpisaliśmy już dwustronne umowy o współpracy z Kazachstanem i Kirgistanem. W tym roku podpiszemy dwustronną umowę o współpracy i partnerstwie z Uzbekistanem, a w przyszłym roku z Tadżykistanem. Rozmowy z Turkmenistanem rozpoczną się wkrótce” – powiedział cytowany przez Expansión Costa. 

Poprawa relacji z Pekinem

Poprawie uległy relacje UE z Chinami. Komisja Europejska rozpoczęła rozmowy w sprawie zniesienia ceł na chińskie samochody elektryczne, zastępując opłaty minimalnymi wymaganiami cenowymi gwarantującymi zrównoważony rozwój branży. W drugiej połowie lipca prawdopodobnie dojdzie do spotkania von der Leyen i Costy z prezydentem Chin Xi Jinpingiem. Według danych Komisji Europejskiej, w 2024 r. wartość handlu towarami i usługami między UE a Chinami osiągnęła prawie 900 miliardów euro.

O ożywienie stosunków handlowych Bruksela zaapelowała też do Kanady, Nowej Zelandii i Australii. “Przedstawiciele UE bronią też potrzeby kontynuowania ratyfikacji umowy handlowej z Mercosurem (krajami Ameryki Południowej - red.)” - informuje Expansión. „Wiele krajów na całym świecie chce współpracować z UE, aby zrównoważyć system i osiągnąć wolny handel, który naprawdę będzie konkurował jakością, a nie taryfami” – powiedziała przed dwoma dniami, w wywiadzie dla Financial Times, von der Leyen. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cła | USA | Unia Europejska | dyplomacja | umowa handlowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »