Budowa elektrowni jądrowej. Polska dostanie zielone światło?

Trwa spór, jakie inwestycje w energetyce będzie popierać UE. Dyskusje powinny zakończyć się w tym roku i będziemy wiedzieć, jak można sfinansować budowę elektrowni jądrowych w Polsce.

Kryzys energetyczny pokazał, że nie jesteśmy jeszcze gotowi na całkowitą transformację energetyczną, zwłaszcza że odnawialne źródła energii nadal zawodzą.

- Brakuje wielkoskalowych magazynów energii czy wodoru, które byłyby wykorzystywane do stabilizowania odnawialnych źródeł energii - mówi w rozmowie z MarketNews24 Wojciech Jakóbik, red.nacz. BiznesAlert.pl.

Francja ma najmniej emisyjną energetykę w całej UE, dzięki energetyce jądrowej. Natomiast Niemcy i Austria domagają się całkowitej denuklearyzacji energii, ze względu na obawy przed odpadami nuklearnymi.

Reklama

Spór o przyszłość energetyki przenosi się na dyskusję o regulacjach zwanych taksonomią, które mają określić, w co można inwestować w Europie.

- Od rezultatów tej dyskusji zależeć będzie, czy Polska dostanie od Komisji Europejskiej zielone światło na finansowanie atomu, czyli na budowę energetyki jądrowej wyjaśnia W. Jakóbik.

Dyskusje wewnątrzunijne o taksonomii mają zakończyć się w tym roku.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

marketnews24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »