Budowa elektrowni jądrowej. ZE PAK i PGE ze zgodą UOKiK-u na utworzenie spółki celowej

​Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał zgodę na utworzenie przez ZE PAK i PGE spółki celowej, która zajmie się procesem budowy elektrowni jądrowej. Powstanie ona w oparciu o technologię południowokoreańskiego koncernu Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

PGE i ZE PAK uzyskały zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na dokonanie koncentracji - podała w środę PGE. Oznacza to, że PGE i ZE PAK mogą utworzyć spółkę, której zadaniem będzie proces przygotowań, analiz i badań na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. 

"Dzięki pozytywnej decyzji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów możemy przystąpić do kolejnej fazy projektu budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. W ciągu najbliższych tygodni formalnie powołamy spółkę i ogłosimy skład rady nadzorczej i zarządu wskazany przez PGE i ZE PAK. Od tego moment spółka będzie realizowała zadania przygotowawcze do budowy elektrowni oraz będzie reprezentowała polskich partnerów w rozmowach z koreańskim KHNP" - poinformował prezes PGE Wojciech Dąbrowski, cytowany w komunikacie spółki.

Reklama

"Cieszę się z decyzji UOKiK. Dzięki temu możemy szybko i sprawnie podejmować kolejne działania związane z budową elektrowni jądrowej w Pątnowie. Każda taka szybka i skuteczna decyzja jest kluczowa dla Polski i jej mieszkańców, bo przybliża nas do produkcji czystej, taniej i stabilnej energii" - stwierdził cytowany w komunikacie PGE przewodniczący rady nadzorczej i większościowy akcjonariusz ZE PAK Zygmunt Solorz. 

Umowa PGE i ZE PAK na wspólną budowę elektrowni jądrowej

8 marca 2023 r. PGE i ZE PAK złożyły do UOKiK-u wniosek o zgodę na koncentrację. Uzyskanie zgody tej instytucji było niezbędne do utworzenia przez obie firmy spółki celowej, której zadaniem będzie reprezentowanie polskiej strony w projekcie budowy elektrowni jądrowej w regionie konińskim. 

Wstępne porozumienie w tej sprawie zostało podpisane przez PGE i ZE PAK 7 marca 2023 r. Zgodnie z nim PGE i ZE PAK będą posiadać w spółce celowej po 50 proc. akcji, podejmując decyzje na zasadzie konsensusu. Podpisane porozumienie zakłada, że członek zarządu wskazany przez PGE będzie pełnił funkcję prezesa zarządu, natomiast jeden z członków rady nadzorczej wskazany przez ZE PAK będzie pełnił funkcję przewodniczącego rady nadzorczej. 

Strony planują, że spółka celowa przeprowadzi kolejny etap współpracy jakim będzie: studium wykonalności, badania terenu oraz oceny oddziaływania na środowisko na potrzeby planowanej budowy elektrowni jądrowej. Na bazie dotychczas wykonanych wstępnych analiz oceniono, że jest perspektywiczne posadowienie co najmniej dwóch reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »