Elektrownia jądrowa w Polsce. ZE PAK i PGE podpisały ważną umowę, powstanie spółka celowa

Prezes ZE PAK Piotr Woźny i prezes PGE Wojciech Dąbrowski podpisali porozumienie dotyczące powołania spółki celowej, która zajmie się budową elektrowni jądrowej opartej na technologii stworzonej przez południowokoreański koncern Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP).

- Dzisiaj stawiamy kolejny krok w tej trudnej, ale dobrej dla Polski drodze, którą zaczęliśmy kroczyć kilka miesięcy temu. Kilka miesięcy temu powstał projekt wspólnej budowy elektrowni jądrowej, który uzupełni projekt rządowy - powiedział Jacek Sasin, wicepremier i minister aktywów państwowych. Przypomniał także, że rząd zaprojektował budowę dwóch elektrowni jądrowych. 

- Projekt drugiej elektrowni przed nami, myślę że jesienią poznamy lokalizację - dodał.

Sasin: Marzenia stają się rzeczywistością

Jacek Sasin wskazał, że planowana przez ZE PAK i PGE budowa elektrowni jądrowej to projekt biznesowy, który jest wspierany przez rząd, ponieważ wpisuje się w politykę energetyczną. 

Reklama

- Będzie ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego Polski. Dostęp do pewnej, taniej i bezpiecznej energii, a taką jest energia jądrowa, jest warunkiem, by gospodarka się szybko rozwijała, była gospodarką konkurencyjną, a Polacy mogli się cieszyć energią która nie będzie drenować ich kieszeni - mówił Sasin. Podziękował także Zygmuntowi Solorzowi, który był pomysłodawcą tego projektu. 

- Dzisiaj widzimy, że marzenia stają się rzeczywistością. Widzimy, że jeśli jest grono osób, które mają narzędzia i odwagę, to niemożliwe staje się możliwe - powiedział wicepremier. 

- Są w Polsce dwie firmy, które podjęły się tego projektu i w znakomity sposób go prowadzą. Dzisiaj mamy konkret, podpisanie porozumienia o powołaniu wspólnej spółki PGE i ZE PAK - dodał Sasin i wyraził nadzieję, że wkrótce dołączy do projektu koreański koncern KHNP. 

Wicepremier podkreślił, że ważne jest dzisiaj, by po polskiej stronie był jeden partner. 

- Cieszę się i gratuluję zarządom PGE i ZE PAK, że tak szybko i tak zgodnie udało się poprowadzić te rozmowy, negocjacje, które zawsze są trudne i wymagają wielu kompromisów i szczegółowych uzgodnień. Udało się szybko to uzgodnić, efekt jest. Chcemy żeby ta elektrownia jak najszybciej powstała. 2035 r. - może się okaże że szybciej - ale to jest bezpieczna data, że ta inwestycja stanie się faktem. Życzę sobie, by wszystkie etapy przebiegały tak szybko jak ten początkowy - podsumował Sasin. 

Prezes PGE: Ta inwestycja zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne

Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Polskiej Grupy Energetycznej, powiedział podczas konferencji prasowej, że "budujemy nowy miks energetyczny, który zapewni bezpieczeństwo energetyczne na najbliższych kilkadziesiąt lat".

- Pamiętajmy o tym, że OZE są niestabilne, one dobrze wyglądają w naszym miksie energetycznym, są oczekiwane przez klientów, są zeroemisyjne, więc realizujemy tę politykę. Ta inwestycja, budowa elektrowni jądrowej, zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne. W ciągu 4 miesięcy udało się nam wykonać ogromną pracę. Jeszcze nigdy nie udało się nam w ciągu 4 miesięcy uzgodnić podstawowych zasad współpracy - wskazał Dąbrowski. 

- Chciałbym podziękować zespołowi ZE PAK-u. To naprawdę wielka rzecz. Ta inwestycja jest szczególnie ważna dzisiaj. Potrzebujemy stabilnego źródła energii, które będzie wzmacniało polską gospodarkę - dodał. 

Prezes PGE stwierdził, że lokalizacja w Pątnowie jest "perspektywiczna". Wyjaśnił także, jak będzie wyglądał ład korporacyjny. 

- Wszystko wskazuje, że ta lokalizacja jest odpowiednia. Chcemy tam mieć dwa reaktory o mocy 1400 MW. Równolegle pracujemy z partnerem koreańskim, polska strona będzie miała w tej spółce celowej większość. Ta inwestycja będzie dawała bezpieczeństwo w Polsce i Polska będzie miała nad nią kontrolę. Uzgodniliśmy wstępnie ład korporacyjny. Prezes spółki polskiej będzie rekomendowany przez PGE, a przewodniczący Rady Nadzorczej przez Grupę Polsat. Obie strony mają równe prawa - tłumaczył.

Wojciech Dąbrowski zapowiedział, że po otrzymaniu zgody UOKiK ostateczna umowa spółki zostanie podpisana. 

- Zapewniam państwa że równolegle prowadzimy rozmowy ze stroną koreańską. Jesteśmy dobrej myśli, zakładamy że w przeciągu kilku miesięcy jesteśmy w stanie zawrzeć ostateczną umowę inwestycyjną i zacząć realizację umowy z partnerem koreańskim - powiedział. 

Prezes PGE wyjaśnił, że wpis do KRS (o rejestracji spółki celowej) musi być poprzedzony zgodą Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). 

- Musimy uzyskać zgodę, niezwłocznie po jej uzyskaniu podpiszemy umowę spółki i zgłosimy to do KRS. Jutro (w środę, 8 marca - red.) składamy wniosek do UOKiK-u - zapowiedział. 

Jak dodał, pierwszy etap ma objąć budowę dwóch reaktorów. - Wskazana data - 2035 r. - to jest czas podania energii z pierwszego reaktora - podsumował Dąbrowski.

Prezes ZE PAK: Jest przyszłość dla regionów górniczych

Piotr Woźny, prezes ZE PAK, stwierdził, że "po pierwsze to są 4 miesiące, wszyscy pamiętamy naszą wizytę w Seulu; po 120 dniach mamy nie tylko wstępną analizę lokalizacji, ale mamy też potwierdzenie, że to miejsce perspektywiczne by budować tam elektrownię jądrową".

- Podpisujemy porozumienie i umawiamy się na konkretne rzeczy, na konkretne dalsze prace. To co wydaje mi się być niezwykle istotne, to inwestycja będzie realizowana w Wielkopolsce Wschodniej, inwestycja będzie pokazywała, że jest przyszłość dla regionów górniczych, że można realizować duże inwestycje w zeroemisyjną energetykę. W tym czasie, gdy my pracujemy nad porozumieniami, ten teren gdzie wydobywano węgiel brunatny, jest przygotowywany pod inwestycję - powiedział. 

Prezes Woźny podkreślił, że Pątnów to dobra lokalizacja na budowę elektrowni jądrowej. 

- Jest w centralnej Polsce, ma system chłodzenia, do którego dodajemy cztery razy więcej wody, i coś co jest niezwykle istotne, ma pełną akceptację społeczną i polityczną - tych małych samorządów, samorządu województwa i mieszkańców, którzy czekają na tę inwestycję - podkreślił Woźny.  

Elektrownia jądrowa w Pątnowie. Wspólna inwestycja ZE PAK i PGE 

Ministerstwo Aktywów Państwowych wraz z polskimi firmami energetycznymi ZE PAK oraz PGE podpisały w październiku 2022 r. list intencyjny z koreańskim Ministerstwem Handlu, Przemysłu i Energii na realizację pierwszej fazy inwestycji w energetykę jądrową w Polsce.  

Plan budowy elektrowni jądrowej powstaje przy współpracy prywatnego przedsiębiorstwa ZE PAK oraz państwowego PGE z firmą Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). To właśnie ten koncern został wybrany jako dostarczyciel technologii APR1400, w oparciu o którą będzie realizowana inwestycja. 

KHNP jest trzecim największym operatorem elektrowni jądrowych na świecie. Firma odpowiada za m.in. wszystkie 24 bloki jądrowe działające w Korei Południowej. W ostatnim czasie w oparciu o swoją technologię koncern zrealizował inwestycję w mieście Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Tamtejsza elektrownia składa się z czterech bloków po 1400 MW mocy każdy, co daje łącznie 5600 MW i zaspokaja zapotrzebowanie energetyczne ZEA w jednej czwartej.

Przypomnijmy, że w ramach Światowego Forum Ekonomicznego w Davos odbyła się debata dotycząca rozwoju energetyki jądrowejPolsce pt. "Droga do europejskiej suwerenności energetycznej". 

- Jednym z dwóch zasadniczych filarów miksu energetycznego w Polsce ma być energetyka jądrowa - powiedział minister aktywów państwowych Jacek Sasin

Wicepremier podkreślił, że projekt rządowy to nie jest jedyna droga. Zapewnił, że rząd jest otwarty na inicjatywy biznesu, mające na celu realizację budowy elektrowni atomowej w Polsce, jak miało to miejsce w przypadku projektu zaproponowanego przez Zygmunta Solorza - założyciela i właściciela Grupy Polsat Plus.

- Decyzja rządu, że wchodzimy w to była szybka - dodał.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »