Budujemy drożej, lecz taniej

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest we wrześniu oceniany pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem, choć mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z komunikatu GUS.

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest we wrześniu oceniany pesymistycznie i gorzej niż przed miesiącem, choć mniej niekorzystnie niż w analogicznym miesiącu ubiegłego roku - wynika z komunikatu GUS.

Pogorszyły się oceny bieżące dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, utrzymały się także negatywne oceny bieżącej sytuacji finansowej. W obu przypadkach pogorszeniu uległy prognozy.

- We wrześniu ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 1 (w sierpniu plus 2). W bieżącym miesiącu poprawę koniunktury sygnalizuje 17 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18 proc. (w sierpniu odpowiednio 19 proc. i 17 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisał GUS w komunikacie.

Reklama

- Zarówno oceny bieżące jak i prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są pozytywne, choć gorsze od formułowanych w sierpniu. Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlanomontażowe za granicą (przed rokiem 17 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym - poinformowano.

Z komentarza wynika, że niekorzystne oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych utrzymują się na poziomie z sierpnia, natomiast prognozy są gorsze od przewidywań formułowanych w ubiegłym miesiącu.

- Utrzymują się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. We wrześniu przedsiębiorcy prognozują dalsze ograniczenie zatrudnienia. Należy spodziewać się także niewielkiego spadku cen na roboty budowlano-montażowe - dodano.

Autorzy komentarza napisali, że we wrześniu 14 proc. przedsiębiorstw budowlano-montażowych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 75 proc. jako wystarczające, a 11 proc. jako zbyt małe.

- W porównaniu z wrześniem 2009 r. zwiększa się nieznacznie udział jednostek oceniających swe zdolności produkcyjne jako zbyt małe i zbyt duże, natomiast spada - przedsiębiorstw, które oceniają je jako wystarczające. W porównaniu z wrześniem ubiegłego roku przedsiębiorcy zgłaszają nieznaczne zmniejszenie wykorzystania mocy produkcyjnych (z 78 proc. do 77 proc.) - podali.

W lipcu koszty budowy domów wzrosły rdr

Koszty budowy budynku zbiorowego zamieszkania wzrosły w lipcu o 0,1 proc. rdr i spadły o 0,1 proc. mdm - podał w środę GUS.

                                          VII 2010
                                  VII 2009      VI 2010
bud. wolnostojący
jednorodzinny*                      0,1          0,0
.
bud. wielomieszkaniowy*             0,2         -0,1
.
bud. zbiorowego zamieszkania*       0,1         -0,1

*Budynek wolnostojący jednorodzinny to budynek o powierzchni użytkowej 360 mkw z 2,5 kondygnacjami.

*Budynek wielomieszkaniowy to budynek o powierzchni użytkowej 1150 mkw z 3-4 kondygnacjami.

*Budynek zbiorowego zamieszkania to budynek o powierzchni użytkowej 4860 mkw z 7 kondygnacjami.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: tańce | GUS | robot | budynek | klimat | W.E.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »