Budzanowski: Polska "kuszącym" krajem
Wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski powiedział, że Polska ma stabilną i przewidywalną gospodarkę. Podkreślił, że prywatyzacja spółek Skarbu Państwa wzmacnia polski rynek kapitałowy.
- Polska powinna być w modzie; jest atrakcyjnym i "kuszącym" krajem dla inwestorów. Wyrasta wreszcie na lidera regionalnego rynku; staje się najszybciej rozwijającym się centrum finansowym w regionie" - podkreślił wiceminister skarbu podczas konferencji "Warsaw CEE Financial Hub", odbywającej się na warszawskiej giełdzie.
Budzanowski zaznaczył, że polska gospodarka jest stabilna i przewidywalna. - Prywatyzacja wzmacnia polski rynek kapitałowy - powiedział. Dodał, że prywatyzacja warszawskiej giełdy była najważniejszym debiutem w Europie Środkowo-Wschodniej.
- 2010 rok był doskonały jeśli chodzi o procesy prywatyzacyjne - ocenił. Wymienił wśród nich trzy najważniejsze oferty publiczne - PZU, Tauronu oraz GPW. "GPW osiągnęła wiodącą pozycję pod względem kapitalizacji. To wielki sukces polskiego rynku" - dodał.
Wiceminister przypomniał, że 20 lat temu podczas pierwszej sesji na warszawskiej GPW było notowanych pięć firm. Obecnie jest ich 500. - Konsekwentnie budujemy naszą pozycję jako centrum finansowe - nie tylko w regionie, ale także w centrum Europy - zaznaczył.
GPW zadebiutowała na warszawskim parkiecie na początku listopada. Wartość oferty publicznej GPW to 1,2 mld zł. Oferta dotyczyła ok. 64 proc. akcji Giełdy; w rękach Skarbu Państwa pozostanie 35 proc. walorów.
MSP planuje sfinalizować w najbliższym czasie m.in. prywatyzację Enei, Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, Kopalni Węgla Brunatnego Adamów oraz Kopalni Węgla Brunatnego Konin.
Do największych spółek chemicznych objętych przekształceniami własnościowymi należą m.in.: Zakłady Chemiczne Police oraz Zakłady Azotowe Puławy.