Budżet 2020: Będą podwyżki dla budzetówki
W ramach konstruowania ustawy budżetowej na 2020 rok założono 6-proc. wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej - poinformował wczoraj wiceminister finansów Leszek Skiba, potwierdzając przyjęte w czerwcu przez rząd założenia.
- Rada Ministrów - w ramach pracy nad projektem ustawy budżetowej - założyła, że średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej wyniesie w przyszłym roku 106 proc., czyli zakładamy wzrost o 6 proc. wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej - powiedział Skiba podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego.
- Mimo, że ta decyzja została podjęta, w procesie budżetowym jest jeszcze okazja do tego, żeby w ramach dyskusji na ten temat porozmawiać. Oczywiście, jest to decyzja Rady Ministrów finalna, ale proces budżetowy się nie zakończył, on dopiero będzie finiszował we wrześniu - dodał.
Bez nowych źródeł dochodów budżetowych nie ma miejsca na nowe programy wydatkowe rządu - wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Leszka Skiby.
- Plan, który został zaprezentowany w ramach Wieloletniego Planu Finansowego Państwa został pokazany w taki sposób, by pokazać, że mamy określony poziom deficytu i mamy wydatki, które są zgodne reguła wydatkową. Jeśli chcemy, by poziom wydatków był zgodny z regułą wydatkową (...), to nie ma miejsca na dodatkowe wydatki w tym sensie, w jakim nie znajdujemy nowych dodatkowych dochodów - zapowiedział Skiba w radiu TOK FM.
- Jak pojawią się dodatkowe środki, które są +ekstra+, to jest wtedy okazja do dodatkowego programu, ale nie ma żadnych planów, w każdym razie o nich nie słyszałem, by poszukiwać nowych dochodów - dodał.
"Reguła wydatkowa jest też ważna, w kontekście przygotowania wieloletniego programu finansowego. (...) Reguła jest tym instrumentem, który pozwala na to, żeby w bezpieczny sposób prowadzić politykę fiskalną i jesteśmy przekonani, że w ramach reguły wydatkowej, wszystkie ostatnio zaprezentowane działania fiskalne są możliwe do zmieszczenia. Szczególnie te działania, o których warto pamiętać, to rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko, jednorazowa świadczenie dla emerytów, kontynuacja obniżenia klina podatkowego i odbudowa połączeń autobusowych" - zapowiedział Skiba.
Skiba zaznaczył wcześniej, że reguła wydatkowa jest tą zasadą, która pozwoli sfinansować wszystkie ogłoszone programy w roku 2020 i kolejnych.
Wiceminister finansów powiedział, że w MF trwają analizy ws. sposobu sfinansowania programów z tzw. piątki Kaczyńskiego.
- Jeśli chodzi o te wszystkie działania, jest prowadzona analiza, w jaki sposób przeprowadzić finansowanie, aby zmieścić się w ramach reguły wydatkowej, ale istnieje przekonanie, ze jest to możliwe. (...) Są prowadzone analizy związane z oszczędnościami, które pozwolą na realizację tych programów - powiedział.
- Poszukiwane są też nowe źródła dochodu, takie jak podatek cyfrowy, czy split payment. Są prowadzone analizy w zakresie nieprawidłowości systemowych, związanych z poprawą ściągalności w zakresie zakładu ubezpieczeń społecznych. (...)
Na horyzoncie zidentyfikowane są również dochody jednorazowe, o których warto pamiętać. Tak jak w roku poprzednim istnieje do wykorzystania pula środków związana z uprawieniami CO2 , które w naturalny sposób nie trafią do budżetu państwa, ale istnieje swoboda decyzyjna w tym zakresie o wyraźnie kilku miliardowej wartości - dodał.