Bullard: Jest mało prawdopodobne, że kryzys zadłużenia dotknie USA
- Kraje europejskie będą się zmagały z kryzysem zadłużenia jeszcze przez dłuższy okres czasu, nie będzie to miało jednak dużego wpływu na gospodarkę amerykańską - uważa przewodniczący oddziału Fedu z St. Louis James Bullard.
- Kryzys zadłużenia w takich krajach jak Grecja czy Włochy prawdopodobnie uda się opanować - ocenił Bullard i dodał, że obecna polityka Fed zapewni bezpieczeństwo amerykańskiej gospodarce.
- Oczywiście Europa stanowi zagrożenie. Jeśli kryzys wybuchnie w niekontrolowany sposób, czego wszyscy obawiają się, również i my będziemy mieli problemy. Jeśli jednak strefa euro jakoś przetrwa, co jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, wtedy nie zobaczymy dużego wpływu kryzysu na USA - powiedział Bullard w CNBC.
Bullard podkreślił, że amerykańscy konsumenci nie przejmują się problemem zadłużenia i nie wpływa on na poziom ich wydatków.
Przewodniczący oddziału Fedu z St. Louis ocenił również, że dotychczasowe środki podjęte przez Fed w celu wsparcia gospodarki były konieczne.
We wrześniu Fed poinformował, że zamierza do czerwca 2012 roku sprzedać obligacje o terminie zapadalności 3 lat lub mniejszym, warte 400 mld dolarów, i zainwestować zyski w obligacje o terminie zapadalności od 6 lat do 30 lat.
Fed deklaruje również, że zamierza pozostawić stopy procentowe na obecnym "wyjątkowo niskim" poziomie przynajmniej do połowy 2013 roku. Stopy na obecnym poziomie są od grudnia 2008 r.