Były prezydent Wrocławia został prezesem Pracodawców RP

Pracodawcy RP mają nowego prezesa. Został nim były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz - poinformowała organizacja. Zastąpi na tym stanowisku byłego wiceministra skarbu Rafała Baniaka, który został aresztowany na początku lutego br.

"Decyzja ta został podjęta po uwzględnieniu wielu czynników, w tym doświadczenia Rafał Dutkiewicza oraz jego dotychczasowych dokonań, które uważamy za kluczowe dla dalszego rozwoju naszej organizacji" - powiedziała, cytowana w komunikacie, przewodnicząca Rady Pracodawców RP Joanna Makowiecka-Gatza.

Rafał Dutkiewicz przez 16 lat był prezydentem Wrocławia

Rafał Dutkiewicz ukończył Politechnikę Wrocławską, Wydział Podstawowych Problemów Techniki, kierunek - Matematyka Stosowana. Obronił pracę doktorską z logiki formalnej (z badań nad metodą tablic semantycznych Betha), na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od końca lat 70. XX wieku był związany z opozycją demokratyczną. W czasie stanu wojennego był działaczem "Solidarności". W 1989 roku został sekretarzem wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego "Solidarność", a w 1990 jego przewodniczącym.

Reklama

W latach 90. założył polski oddział Signium International, międzynarodowej firmy zajmującej się wyszukiwaniem kadr kierowniczych. Był także związany z wrocławskim oddziałem Radia Eska. 

W 2002 roku został pierwszym prezydentem Wrocławia wybranym w wyborach bezpośrednich. Pełnił urząd nieprzerwanie przez cztery kadencje, do 2018 roku. Obecnie jest związany z kilkoma startupami zajmującymi się nowoczesnymi trendami w produkcji żywności. 

"Właśnie zostałem szefem Pracodawców RP, największej i najstarszej organizacji pracodawców w Polsce. To ogromny zaszczyt i wielkie zobowiązanie. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy na mnie zagłosowali" - napisał na Twitterze Dutkiewicz.   

Rafał Baniak zatrzymany przez CBA w lutym 2022 r.

Poprzedni prezes Pracodawców RP, były wiceminister skarbu Rafał Baniak, objął funkcję w styczniu 2022 roku. Na początku lutego br. został zatrzymany (zgadza się na podawanie pełnego imienia i nazwiska). Jest podejrzany o załatwianie wartych 600 mln zł kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie i przebywa w areszcie.

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej to organizacja zrzeszająca pracodawców, działa od 1989 roku. Zdecydowana większość jej członków - 85 proc. - to firmy prywatne.

Zobacz również:

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pracodawcy RP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »