Reklama

Cena węgla energetycznego spadnie o 19 procent

Jak podał w komunikacie New World Resources czekają nas obniżki cen węgla. Średnia cena węgla energetycznego, który ma zostać dostarczony w 2013 roku, to 60 euro za tonę. Jest ona o 19 proc. niższa niż średnia cena 2012 roku.

Średnia cena węgla koksującego, który ma zostać dostarczony w I kw. 2013 roku, wynosi 103 euro i jest o 3 proc. wyższa niż w IV kw. 2012 r. - podał wczoraj NWR w komunikacie. Z kolei średnia cena węgla energetycznego, który ma zostać dostarczony w 2013 roku, to 60 euro za tonę. Cena ta jest o 19 proc. niższa niż średnia cena 2012 roku.

Reklama

Średnia uzgodniona cena sprzedaży koksu na I kw. 2013 r. spadła o 1 proc. wobec ceny z IV kw. 2012 r., do 253 euro za tonę. Spółka podtrzymała jednocześnie perspektywy na 2013 rok, zakładające produkcję węgla na poziomie 10-11 mln ton i produkcję koksu na poziomie około 800 tys. ton.

Według wstępnych danych w 2012 roku produkcja węgla wyniosła 11,2 mln ton, a koksu 680 tys. ton. W samym IV kwartale 2012 roku produkcja węgla wyniosła 2,6 mln ton, a koksu 155 tys. ton.

New World Resources jest wiodącym producentem węgla kamiennego i koksu w Europie Środkowej. Spółka produkuje wysokiej jakości węgiel koksujący i energetyczny na potrzeby sektora hutniczego i energetycznego działając poprzez swoją spółkę zależną OKD, a.s. ("OKD") największego producenta węgla kamiennego w Czechach.

Opinia analityków BDM:

Spadki cen węgla energetycznego na 2013 rok były oczekiwane, niemniej skala obniżki o 19 proc. jest większa od naszych szacunków (15 proc). W przypadku węgla koksowego symboliczna podwyżka jest zgodna z międzynarodowym benchmarkiem na 1Q'13 (170 USD/t hard).

_ _ _ _ _

W rozmowie z PAP Jarosław Zagórowski, prezes JSW informował wcześniej, że pierwszym kwartale tego roku ceny węgla koksowego sprzedawanego przez spółkę będą zbliżone do tych z czwartego kwartału 2012 roku, na rynku koksu widać stabilizację.

Zagórowski powtórzył, że sytuacja na rynku węgla koksowego nie jest łatwa, ale widać stabilizację cen. - W pierwszym kwartale nasze ceny węgla koksującego są na poziomie z czwartego kwartału. Ceny benczmarkowe to 160-170 USD za tonę - powiedział Zagórowski.

- Ważne, że spadki się nie pogłębiły. Zakładamy, że drugi kwartał będzie bez fajerwerków, a odbicia spodziewamy się w trzecim kwartale, zgodnie z oczekiwaniami analityków, którzy przewidują, że gospodarka powinna odbić w drugiej połowie roku. (...) Dobra jest sytuacja w Chinach, mówi się tam o kwotowaniu produkcji węgla koksowego. Gospodarka Chin zasysa więcej surowców, nieźle jest w Ameryce Południowej, problemem jest Europa i jako lokalny producent musimy się z tym zmierzyć - dodał.

Poinformował, że stabilna jest sytuacja na rynku koksu. -Poziomy cenowe są niskie, ale sytuacja jest stabilna - powiedział prezes. "Znaleźliśmy nowe rynki, więc od stycznia nasze koksownie w większym stopniu będą wykorzystywać moce produkcyjne" - dodał. Spółka nie zakończyła jeszcze negocjacji w sprawie cen węgla energetycznego. Wcześniej przedstawiciele spółki informowali, że branża energetyczna oczekuje, że ceny węgla energetycznego spadną o 15 proc.

Prezes Katowickiego Holdingu Węglowego (KHW) Roman Łój zapowiedział, plan na 2013 rok który zakłada wydobycie węgla na poziomie 12,3 mln ton. - W obecnej sytuacji na rynku węgla, gdy nadpodaż szacowana jest na poziomie od kilku do kilkunastu mln ton tego surowca, mniejsze znaczenie ma wolumen produkcji, a większe struktura, jakość i wynik - powiedział prezes.

Jak powiedział, według wstępnych wyników holding zamknął ubiegły rok zyskiem netto w wysokości ok. 52 mln zł wobec ponad 150 mln zł rok wcześniej. Przed rokiem prognozowano, że w 2012 r. zysk może oscylować wokół 100 mln zł. "Mniejszy zysk w stosunku do pierwotnych prognoz to przede wszystkim efekt zmniejszonego wydobycia. Wobec ok. 80 proc. kosztów stałych, brak przychodów z tytułu niewydobytego i niesprzedanego węgla odbija się na wynikach" - wyjaśnił prezes.

Tymczasem elektroenergetyka negocjuje ceny zakupu w kontraktach krótkoterminowych na poziomie około 20 proc. niższym niż w roku ubiegłym - zapowiedział dla portalu wnp.pl Adam Gorszanów, prezes Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla.

OPINIA analityków DM PKO BP Ceny węgla koksowego obecnie ustabilizowały się. Od szczytu ceny benchmark węgla koksowego spadły o 50 proc. do 165 USD/t w I kw. 2013 r., ale kw/kw oznacza to zaledwie 3 proc. niżej. Również ceny spot nieśmiało przekraczają poziom 160 USD/t i wydaje się, że sytuacja się ustabilizowała z lekko rosnąca tendencją. Ograniczenia podaży węgla w 2013 roku (ok.30 mln ton) powinny wspierać ceny i przewyższyć nowo oddane moce (ok.10 mln ton). Naszym zdaniem dodatkową presję na wynik wywiera mocny oczekiwany spadek cen węgla energetycznego w JSW. Spodziewamy się, że cena może obniżyć się nawet o 12 proc. r/r. Z drugiej strony w 2012 roku JSW sprzedawało węgiel energetyczny 8 proc. powyżej średnich cen w Polsce, tak więc zakładając 3 proc. spadek ceny na Śląsku jest to tylko powrót do średniej. Ceny węgla na Śląsku spadną! Ceny węgla w portach ARA spadły w USD o 14 proc. od początku 2012 roku i o 29 proc. od szczytu, podczas gdy w Polsce w 2012 r. ceny wzrosły o 8 proc.. Obecnie, presja na ceny węgla jest ogromna, ze względu na niskie ceny prądu oraz wysoki poziom węgla na hałdach (ponad 7 mln ton na koniec września). Ze względu na relatywnie słaba złotówkę oraz specyfikę Polskiego rynku (np.. długoterminowe kontrakty) spodziewamy się spadku średniej ceny o 3 proc. dla kopalni na Śląsku. Zdaniem analityków DM PKO nawet nieduży spadek ceny oznacza poważne problemy dla naszego górnictwa węgla, gdyż obecny koszt wydobycia (prawie 300 PLN/t) jest bliski uzyskiwanej cenie.
Dowiedz się więcej na temat: obniżki cen | energetyka | NEW | ceny prądu | 19+ | ceny | górnictwo | węgiel | New World | ceny węgla

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »