Cennik za korzystanie z cmentarzy nielegalny? Poszedł do sądu, jest wyrok

Cenniki za korzystanie z cmentarzy mogą naruszać prawo - taki wniosek płynie z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Dotyczy to dodatkowych opłat niezwiązanych bezpośrednio z pochówkiem, takich jak koszty wjazdu na teren nekropolii czy dodatkowe opłaty za większy grób murowany po upływie 20 lat.

Spór o cennik na cmentarzu rozgorzał po tym, jak pod koniec lutego 2023 roku Rada Olsztyna uchwaliła zmianę w zakresie stawek opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych oraz usług w miejskich domach przedpogrzebowych. 

Jak opisuje "Rzeczpospolita", zmiany w zakresie nowych stawek nie spodobały się jednemu z mieszkańców, który postanowił złożyć skargę do sądu administracyjnego, w której zażądał unieważnienie kilku punktów nowego załącznika. 

Reklama

Cennik za korzystanie z cmentarza narusza prawo? Jest wyrok sądu

W nowym cenniku mieszkańcowi najbardziej nie spodobała się opłata eksploatacyjna za groby na kolejne 20 lat, naliczana po upływie 20 lat od ostatniego pochówku. Ustalono ją na poziomie 1000 zł dla grobu murowanego przeznaczonego do pochówku inhumacyjnego - najbardziej tradycyjnej metody grzebania ciał - niezależnie od liczby poziomów w głąb.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie przychylił się do podnoszonych zarzutów. Uznał, że organ gminy może ustalić tylko takie opłaty, które są związane z pochowaniem zwłok, a nie jakiekolwiek związane z prowadzeniem cmentarza, czy też za każde dochowanie do grobu już opłaconego na okres 20 lat. 

Sąd dodał, że przedmiotem uchwały w sprawie stawek opłat za usługi na terenie cmentarzy nie mogą być również opłaty za wjazd i korzystanie z nekropolii - podała "Rzeczpospolita". 

Najnowszy wyrok sądu w tej sprawie - choć nieprawomocny - sprawia, że samorządy będą musiały dostosować się do nowej wykładni w sprawie cmentarnych cenników.

Cennik na cmentarzach stanie się standardem?

Wprowadzenie powszechnych cenników komunalnych na cmentarzach wyznaniowych w miejscach, gdzie cmentarz wyznaniowy jest jedynym cmentarzem, postulował w sierpniu lider Polski 2050 Szymon Hołownia.  

"Padł pomysł powrotu do rzeczy, którą myśmy postulowali - cenniki na cmentarzach. To jest coś, co do czego wszyscy w koalicji się zgadzamy - żeby cennik komunalny ustalony przez samorząd obowiązywał wszędzie tam, gdzie jedynym cmentarzem jest cmentarz wyznaniowy. Żeby nie było znaczenia czy wierzący, czy niewierzący mógł zostać godnie pochowany - nie za nie wiadomo jaką stawkę. Tu mamy pełną zgodę między sobą: zróbmy to" - apelował marszałek sejmu w TVN24.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cennik | cmentarze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »