Ceny energii: URE zerowa stawka opłaty OZE w 2023 r.

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, prezes URE skalkulował wysokość stawki opłaty OZE ujmowanej na rachunkach za energię elektryczną na 2023 rok. Stawka ta wyniesie 0 zł/MWh wobec 0,9 zł/MWh w roku 2022 - podał urząd w komunikacie.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

"Na obniżenie stawki opłaty OZE do poziomu e zerowego w 2023 roku miało wpływ kilka czynników. Kluczowym było kształtowanie się indeksu TGeBase na Towarowej Giełdzie Energii na poziomie przewyższającym nie tylko ceny ofertowe, lecz okresowo także referencyjne. Taka sytuacja przełoży się na minimalizację poziomu wsparcia, jakie jest wypłacane wytwórcom przez Zarządcę Rozliczeń" - podano w komunikacie.

Reklama

"Istotna jest równie specyfika tego rynku: produkcja energii w systemie aukcyjnym oraz dołączanie do niego kolejnych wytwórców to proces stopniowy, będący konsekwencją przyjętego terminarza realizacji inwestycji. Nie mamy zatem jeszcze maksymalnej zadeklarowanej produkcji energii przez wszystkich wytwórców, którzy wygrali dotychczasowe aukcje" - dodano.

Opłata OZE została wprowadzona przepisami ustawy o odnawialnych źródłach energii z 2015 roku.

Co wpływa na wysokość stawki?

Na kalkulację stawki i spadek jej wysokości w 2022 roku miało wpływ kilka czynników. Przede wszystkim należy zauważyć, że produkcja energii w systemie aukcyjnym i wchodzenie kolejnych wytwórców do tego systemu to proces stopniowy, będący konsekwencją przyjętego terminarza realizacji i inwestycji.

Nie mamy zatem jeszcze do czynienia z maksymalną zadeklarowaną produkcją energii przez wszystkich wytwórców, którzy wygrali dotychczasowe aukcje.

Dodatkowo, okres wsparcia dla instalacji istniejących, mimo jego przedłużenia w ramach systemów FIT/FIP o dwa lata (wybrane rodzaje OZE) będzie stopniowo wygasał w 2022 r.

Kluczowym czynnikiem bez wątpienia pozostaje jednak kształtowanie się poziomu cen energii elektrycznej na rynku.

W 2022 roku stawka opłaty OZE była ponad dwukrotnie niższa niż 2021 roku i wynosiła 90 groszy za MWh.

Wysokie ceny energii

Jak podał wcześniej w komunikacie Urząd Regulacji Energetyki, średnia cena sprzedaży energii elektrycznej sprzedawanej w kontraktach dwustronnych (OTC) w III kw. 2022 wyniosła 615,28 zł/MWh wobec 489,22 zł/MWh w II kw. i wobec 275,76 zł/MWh w III kw. 2021 roku. Była ona ponad dwa razy wyższa niż przed rokiem.



PAP/INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »