Ceny energii w Europie spadną? KE ma nowy plan na "czysty ład"

Ceny energii w Europie od dawna są bolączką gospodarstw domowych, ale i firm. W reakcji na spadającą konkurencyjność europejskiego przemysłu Bruksela chce zaproponować plan na rzecz tańszej energii. To inicjatywa Clean Industrial Deal, czyli Czysty Przemysłowy Ład. W parze z nią ma iść nowy klimatyczny cel 90-proc. redukcji emisji na 2040 r.

"Inicjatywa Clean Industrial Deal będzie iść w parze z proponowanym celem 90-proc. redukcji emisji na 2040 r., który ma zostać zapisany w naszym europejskim prawie klimatycznym" - napisała Komisja Europejska w programie prac na 2025 r.

KE chce wyznaczyć nowy cel klimatyczny do 2040 r.

"Wyznaczymy naszą globalną wizję w dziedzinie energii i klimatu przed spotkaniem COP 30 w Belém w Brazylii w listopadzie 2025 r" - czytamy w dokumencie KE.

Reklama

Spotkanie COP 30, o którym mowa, to 30. konferencja ONZ w sprawie zmian klimatu i działań mających im zapobiegać. Szczyt ten odbywa się co roku.

"Czysty przemysłowy ład". Bruksela ma plan na tańszą energię w Europie

Inicjatywa Clean Industrial Deal ma z kolei zawierać pilne, krótkoterminowe strategie wsparcia i stworzenia optymalnych warunków do odzyskania konkurencyjności przez unijny przemysł przy jednoczesnej dekarbonizacji.

"Pomoże to Europie w osiągnięciu celów Europejskiego Zielonego Ładu, poprawiając jednocześnie dostęp do przystępnej cenowo energii, tworząc wiodące rynki i zwiększając popyt i podaż surowców, produktów oraz usług o obiegu zamkniętym, jak również zwiększając bezpieczeństwo gospodarcze" - tłumaczy Komisja Europejska.

KE zapowiedziała, że zaproponuje też tzw. action plan (plan działania), by uczynić energię bardziej przystępną cenowo w Europie i by zwiększyć siłę oddziaływania Clean Industrial Deal. Bruksela przedstawi dodatkowo swoje pomysły na nowe ramy dla pomocy państwowej, by przyspieszyć wdrażanie odnawialnych źródeł energii i zapewnić wystarczające zdolności produkcyjne dla czystych technologii.

W centrum uwagi KE jest zwłaszcza europejski przemysł energochłonny, o którym w dokumencie napisano, że staje w obliczu "wysokich kosztów energii, nierównej globalnej konkurencji i skomplikowanych regulacji".

KE ma zalecić krajom członkowskim obniżenie podatków od energii elektrycznej

Agencja Reutera podaje, że częścią Clean Industrial Deal ma być pilotażowy program prowadzony przez Europejski Bank Inwestycyjny, mający na celu łagodzenie ryzyk związanych z umowami PPA (Power Purchase Agreements) polegających na bezpośrednim zakupie energii elektrycznej od wytwórców z OZE. Przedmiotem troski będą tutaj zwłaszcza małe i średnie przedsiębiorstwa.

Europejski Bank Inwestycyjny ma też dostarczyć gwarancji producentom elementów sieci energetycznej, tak, aby wspomóc kraje członkowskie UE w procesie modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych w celu osiągnięcia unijnych celów klimatycznych.

Wśród zaleceń dla państw członkowskich z Brukseli ma się także znaleźć obniżenie podatków od energii elektrycznej do "minimalnych ustawowych poziomów" - podaje Reuters. Agencja zauważa, że przewodnicząca KE Ursula von der Leyen uczyniła z przywrócenia konkurencyjności europejskiej gospodarce motyw przewodni swojej drugiej kadencji.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | ceny energii | cele klimatyczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »