Ceny gazu gwałtownie spadają. Co się dzieje?

Ceny gazu spadły poniżej 100 euro za MWh pierwszy raz od czerwca. Obniżkom cen sprzyja łagodna pogoda w Europie i napływ ładunków skroplonego gazu do regionu. Duże znaczenie mają też unijne prace nad powstrzymaniem kryzysu energetycznego.

Ceny gazu w Europie spadają - jednodniowe kontrakty na gaz w Amsterdamie (ICE Entawex Dutch TTF) zniżkują o 22 proc., a gaz kosztuje 31 euro za MWh. Z kolei ceny gazu spot w czasie sesji osiągnęły wartości ujemne.

Kontrakty na gaz spot na następną godzinę rosły ok. godz. 14 o 5 proc. do 15 euro za MWh.

Ceny gazu spadły poniżej 100 euro za MWh

Benchmarkowe kontrakty na gaz w Amsterdamie na przyszły miesiąc zniżkują o 18 proc. do 95 euro za MWh. Ceny gazu spadły poniżej 100 euro za MWh pierwszy raz od czerwca.

Łagodna pogoda w krajach w Europie i napływ ładunków skroplonego gazu ziemnego do regionu łagodzą rynkowe obawy o możliwe niedobory dostaw paliwa podczas tej zimy.

Reklama

Pomimo niedawnego spadku, ceny gazu pozostają około trzy razy wyższe niż pięcioletnia średnia dla tej pory roku, a mroźna zima może szybko odnowić obawy o podaż.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

"Prawdziwym testem byłaby mroźna zima"

- Europa jest teraz w dobrym miejscu, jeśli chodzi o dostawy gazu. Ryzyko przerw w dostawach energii elektrycznej i racjonowania zasobów oddala się. Natomiast prawdziwym testem byłaby mroźna zima - powiedział Graham Freedman, analityk w firmie konsultingowej Wood Mackenzie.

Urząd regulacyjny Niemiec podał, że na 24 października niemieckie magazyny gazu są zapełnione w 97,18 proc., powyżej 95-proc. celu do początku listopada.

Kraje Unii Europejskiej intensywnie pracują nad planem powstrzymania kryzysu energetycznego, który ogarnia unijne gospodarki. Chodzi m.in. o ograniczenie cen gazu, unikanie ekstremalnych skoków notowań i wykorzystanie wspólnej siły nabywczej UE w negocjacjach ze sprzedawcami gazu.

W tym tygodniu dojdzie do spotkania ministrów energii z UE, aby wypracować dalsze działania w sprawie polityki energetycznej.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: gaz | ceny gazu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »