Reklama

Ceny owoców w hurcie: Jabłka i gruszki tańsze niż rok temu

Na Warszawskim Rolno-Spożywczym Rynku Hurtowym w Broniszach dostępne są owoce krajowe i z importu. Zimą przeważają jednak te drugie. Polskie jabłka i gruszki są tańsze niż większość owoców przywożonych zza granicy. Sprawdziliśmy, jak kształtują się ceny.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

- Jeżeli chodzi o owoce krajowe to zimą dostępne są głównie jabłka, gruszki i orzechy (włoskie i laskowe), natomiast większość owoców w ofercie handlowców pochodzi z importu, głównie z Hiszpanii, Turcji, Grecji, Maroka i innych krajów z drugiej półkuli - mówi Interii Anna Kaszewiak, ekspert ds. promocji i komunikacji Warszawskiego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego w Broniszach i podaje ceny owoców w hurcie.  

Owoce krajowe

Z gruszek krajowych dostępna jest Konferencja i Lukasówka. Sporadycznie pojawia się także odmiana Xenia. Konferencja jest w cenie od 2,50 do 4 zł. Przeciętna cena to 3,50 za kilogram. Lukasówka kosztuje nieco mniej - od 2,75 zł do 3,50 zł za kg, a przeciętna cena to 3 zł. W ubiegłym roku o tej samej porze gruszka Konferencja kosztowała od 3,50 zł do 4,50 zł za kg z przeciętną ceną 4 zł za kg, a za kilogram Lukasówki trzeba było zapłacić od 2,50 zł do 3,50 zł (przeciętna cena wynosiła 3,30 zł za kg).

W przypadku polskich jabłek na rynku dostępne jest kilkanaście odmian, między innymi Ligol, Lobo, Alwa, Cortland, Empire, Gala, Gloster, Red Chief, Szampion, Szara Reneta.

Najwyższą cenę notuje odmiana Szara Reneta - od 3 do 4 zł za kg. Jabłka z grupy Jonagold/Jonagored są w cenie od złotówki do 2 zł za kg, a Lobo kosztuje od 2,85 do 3,50 zł za kg. Za Galę, Gloster i Golden Delicious trzeba zapłacić od 1,33 do 2,50 za kg. Rok temu kilogram Szarej Renety kosztował tyle samo co teraz. Odmianę Lobo można było kupić od 3 do 3,66 zł za kilogram. Za Galę płaciliśmy od 1,90 do 2,50 zł za kg, a za Golden Delicious od 2 do 3 złotych.

Owoce z importu

- Jeżeli chodzi o import, to na rynku dostaniemy ananasy miodowe i dekoracyjne, awokado, banany, cytryny, pomarańcze, granaty, melony, grapefruity, kiwi, mandarynki, pomarańcze, mango, pomelo, śliwki, truskawki i winogrona białe oraz ciemne - wylicza Anna Kaszewiak.

Cytryny kosztują od 2,85 do 5,50 zł za kg. Za pomarańcze trzeba zapłacić w hurcie od 3,30 do 7,5 zł za kg, a za grapefruity od 3,75 do nawet 15 zł za kg. Mandarynki to wydatek rzędu od 3 do 8 zł za kg.

Kilogram kiwi kosztuje od 6 zł w górę, a śliwek z importu od 5 do 6 złotych zł.

Cena pomelo wynosi od 3,50 do 5,50 zł za sztukę. Granat to od 2,15 do 5 zł za sztukę. Za ananasy trzeba zapłacić od 4,22 do 4,65 zł za sztukę (małe i miodowe od 7 do 8 zł za sztukę). Melony kosztują od 4,75 do 10 zł za sztukę.

Na rynku dostaniemy też truskawki. Są w cenie od 17 do 25 zł za kg. Przeciętna cena kilograma to 20 zł.

Ceny owoców uzależnione są od kraju pochodzenia i klasy towaru.

Dominika Pietrzyk

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »