Ceny za żłobki w górę. Przyczyną wzrost płacy minimalnej

Opłaty za publiczne żłobki idą w górę wraz ze wzrostem płacy minimalnej, bo placówki prowadzone przez samorządy obliczają je właśnie w oparciu o ten wskaźnik. Rodzice już odczuli zmiany i odczują je ponownie. Rząd bowiem zapowiedział, że, podobnie jak w bieżącym roku, w przyszłym również nastąpią dwie podwyżki "najniższej krajowej".

Wzrost płacy minimalnej - od 1 lipca wynosi ona 3600 zł brutto - wpływa na podwyżki opłat w publicznych żłobkach, prowadzonych przez samorządy. Mechanizm opłat jest podobny dla mniejszych i większych miejscowości, gdzie działają takie placówki. Zazwyczaj czesne jest wyliczane jako określona część najniższego wynagrodzenia za pracę. A skoro ono rośnie, rosną też opłaty dla rodziców.

Co miasto to stawka

Jak wskazuje Businness Insider, na przykład we Wrocławiu stawka wynosi 18 proc. płacy minimalnej. Od 1 lipca opłata za pobyt dziecka w żłobku wzrosła o około 20 zł i wynosi 648 zł. 

Reklama

W Bydgoszczy stawka żłobkowa wynosi 13,5 proc. Od lipca jest to 486 zł - o prawie 15 zł więcej. W Łodzi stawka to 20 proc. płacy minimalnej, 720 zł miesięcznie i o 22 zł więcej. Mniej płacą rodzice w Lublinie. Tam czesne jest równowartością 10 proc. płacy minimalnej - 360 zł od lipca. Wzrost opłat nie przekroczył 11 zł miesięcznie.

Większy skok w 2024 r.

Kolejny wzrost płacy minimalnej rząd zapowiada od stycznia 2024 r. Najniższe dopuszczalne wynagrodzenie na etacie ma wynieść 4242 zł, a od 1 lipca – 4300 zł. Byłby to wzrost o 24,6 proc. rok do roku, dwa razy więcej niż prognozowany wzrost inflacji na 2023 r. - 12,2 proc.

Jak obliczono, we Wrocławiu od przyszłego roku czesne skoczy o ponad 115 zł miesięcznie, od lipca 2024 r. - o kolejne 11 zł. W Bydgoszczy rodzice zapłacą o prawie 95 zł miesięcznie więcej. W Lublinie podwyżka opłat żłobków wyniesie 70 zł, a w Łodzi, gdzie opłaty stanowią jedną piąta minimalnej płacy, 140 zł więcej miesięcznie. Rocznie daje to 1680 zł.

Na ratunek żłobkowe

Ulgą we wzroście czesnego mogą być dla rodziców dopłaty do żłobków, które weszły w życie w styczniu 2022 roku. Wynoszą one 400 zł. Pieniądze są przelewane bezpośrednio na konto żłobka, który o tę kwotę zmniejsza wysokość opłat. Świadczenie przysługuje tym dzieciom, których rodzice nie otrzymują dodatkowych środków w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego. "Żłobkowe" należy się więc w praktyce na dziecko pierwsze lub jedyne w rodzinie. 

Aby otrzymać dofinansowanie, należy złożyć wniosek w ZUS. Jest to możliwe wyłącznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, rządowy portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Do uzyskania dofinansowania niezbędne jest też przekazanie podmiotowi prowadzącemu placówkę oświadczenia zawierającego dane dzieci i rodziców. Dziecko musi być bowiem wpisane do rejestru przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żłobki | płaca minimalna | wzrost płacy mininalnej | czesne | samorządy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »