Reklama

Chcą dostać średnio o 11 tys. złotych więcej!

Związkowcy z KGHM rozpoczęli strajk włoski, domagając się znacznych podwyżek. To średnio niemal 11 tys. zł rocznie dla pracownika.

Związkowcy w rozmowie z PAP nie nazywają swego protestu strajkiem włoskim. Niemniej jednak, jak powiedział w piątek przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Przemysłu Miedziowego Ryszard Zbrzyzny, pracownicy "będą bardzo skrupulatnie przestrzegać wszystkich instrukcji bezpieczeństwa w pracy, które mają znaczenie, bardzo będą dbać o bezpieczeństwo pracowników".

Przewodniczący nie chciał wprost nazwać tej formy protestu "strajkiem włoskim", ale przyznał, że takie podejście bardzo spowolni pracę. Nie potrafił powiedzieć, jak długo związki zamierzają "skrupulatnie podchodzić do pracy".

Reklama

Zbrzyzny pytany przez PAP czy w takim razie wcześniej związki nie dbały o bezpieczeństwo pracowników, odpowiedział, że sam pracował pod ziemią i wie, że w pogoni za wydajnością, tonami urobku pobieżnie sprawdza się pewne normy. "Z reguły nic złego się nie dzieje, ale różnie bywa" - mówił. Dodał, że związki wezwały też zarząd do kolejnej tury negocjacji.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Sekcji Krajowej Górnictwa Rud Miedzi Józef Czyczerski mówił podobnie jak Zbrzyzny o bardzo skrupulatnym podejściu do norm bezpieczeństwa, które od piątku będą przestrzegane i sprawdzane w spółce miedziowej.

Związkowcy wezmą siłą?

Tymczasem w piątek lubińska policja zatrzymała trzech mężczyzn w związku z czwartkową pikietą pod zarządem KGHM Polska Miedź. Prawdopodobnie jeszcze w piątek zatrzymani usłyszą zarzuty.

W czwartek ok. tysiąca związkowców protestowało przed siedzibą zarządu KGHM Polska Miedź. W trakcie pikiety doszło do przepychanek między najbardziej agresywnymi związkowcami a ochroną. Pikietujący rzucali w ochroniarzy m.in. puszkami z piwem. Ostatecznie związkowcom udało się sforsować zamknięte drzwi do budynku, ale nie weszli do środka. W budynku czekał kordon policji.

Zarząd KGHM Polska Miedź w przesłanym PAP w czwartek stanowisku poinformował, że jego przedstawiciele próbowali się spotkać i porozmawiać ze związkowcami. Ponieważ jednak "pikieta przerodziła się w agresywną demonstrację", zakończono rozmowy z protestującymi. Cytowany w oświadczeniu spółki jej prezes Herbert Wirth przedstawił stanowisko zarządu wobec żądań płacowych. "Nie mam nic przeciwko temu, by za dobrą pracę płacić więcej. Jednak sprawiedliwie nie znaczy każdemu po równo" - czytamy. Wirth przypomniał o złożonej wcześniej propozycji pakietu pracowniczego, który obejmuje też kwestie płacowe.

Wszyscy po równo!

Proponowana przez związkowców podwyżka stawek o 300 zł dla każdego pracownika - zdaniem zarządu - nie ma nic wspólnego z premiowaniem dobrej pracy. Ponadto "w praktyce podniesienie stawek płacy zasadniczej o 300 zł oznacza podwyżkę dla każdego zatrudnionego średnio o niemal 11 tys. zł rocznie. W skali roku oznaczałoby konieczność poniesienia przez spółkę kosztów zdecydowanie przekraczających 200 mln zł" - czytamy w stanowisku zarządu.

W przesłanym w piątek PAP oświadczeniu Business Centre Club oraz Krajowa Izba Gospodarcza wyrazili "głębokie zaniepokojenie instrumentalnym wykorzystywaniem strajku i innych akcji protestacyjnych (...) jako środka wymuszania nieracjonalnych ekonomicznie i społecznie żądań związków zawodowych".

"Ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych nakazuje związkom zawodowym przy podejmowaniu decyzji o ogłoszeniu strajku brać pod uwagę współmierność żądań do strat związanych ze strajkiem (art. 17 ust. 3). Kryterium proporcjonalności wymaga stosowania przez związki zawodowe takich form dialogu, które są racjonalnie uzasadnione w określonym otoczeniu faktycznym i prawnym" - zaznaczyło BCC i KIG.

Według organizacji pracodawców, "strajk czy protest nie może być traktowany jako dozwolony środek nacisku na pracodawcę w walce o realizację wszystkich, nawet najbardziej wygórowanych, nieuzasadnionych czy nieracjonalnych roszczeń pracowniczych".

Sprawdź bieżące notowania KGHM na stronach BIZNES INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »