Reklama

Chętniej oglądamy TV i czytamy prasę w sieci

Od 2011 r. do 29 proc. wzrósł odsetek osób, które słuchają radia i oglądają TV za pośrednictwem internetu. Czytających prasę w sieci przybyło prawie dwukrotnie (z 18 do 29,7 proc. w 2012 r.) - donosi "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na dane GUS.

Oznacza to, że korzystający z mediów elektronicznych w sieci przybyło od 2011 r. o ponad 5 pkt proc., a od 2008 r. - o 10 pkt proc.

Reklama

To efekt m.in. faktu, że obecnie dostęp do internetu ma w Polsce 70,5 proc. gospodarstw domowych oraz zwiększenia odsetka tych, które posiadają komputer (73 proc.).

Wciąż głównym powodem korzystania z sieci jest wysyłanie i odbieranie poczty elektronicznej (51 proc.) oraz udział w czatach i forach internetowych. Prawie 48 proc. poszukiwało w internecie informacji o towarach i usługach.

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) planuje, że na koniec 2015 roku odsetek gospodarstw domowych, które będą miały dostęp do internetu o szybkości 30 Mb/s, wyniesie 30 proc. i zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową na koniec 2020 roku wzrośnie do 100 proc.

UKE podał w strategii regulacyjnej do roku 2015, opublikowanej na stronie internetowej, że do połowy 2014 r. odsetek gospodarstw domowych, które będą miały dostęp do internetu o przepustowości 2 Mb/s, wyniesie 85 proc. UKE zastrzegł, że realizacja tych mierników będzie uzależniona od wyniku przetargu dla częstotliwości 1800 MHz i 800 MHz oraz od wykorzystania w terminie funduszy unijnych.

UKE planuje rozdysponowanie częstotliwości z pasma 800 MHz oraz z pasma 2,6 GHz na przełomie lat 2013/2014 w drodze aukcji, a przewidywany termin zakończenia przetargu na pięć rezerwacji częstotliwości z pasma 1800 MHz to koniec grudnia 2012 roku.

UKE podał też m.in., że na koniec 2015 roku udział nakładów przeznaczonych przez przedsiębiorców na rozwój sieci światłowodowej w inwestycjach ogółem ma wzrosnąć do 30 proc.

W Polsce na koniec 2011 roku z usług dostępu do internetu korzystało ponad 10 mln użytkowników, blisko o 12 proc. więcej niż w 2010 r. Przełożyło się to na dostępność na poziomie 74,4 proc. w odniesieniu do gospodarstw domowych.

W Europejskiej Agendzie Cyfrowej, która jest jednym z siedmiu projektów przewodnich Strategii Europa 2020, podkreślono znaczenie upowszechnienia internetu szerokopasmowego dla promowania włączenia społecznego i konkurencyjności w UE. Potwierdzono w niej cel polegający na zapewnieniu wszystkim Europejczykom dostępu do szerokopasmowego internetu do 2013 r. Kluczowe jest zapewnienie, aby do 2020 r. wszyscy Europejczycy mieli dostęp do internetu o przepustowości przekraczającej 30 Mb/s i aby przynajmniej połowa europejskich gospodarstw domowych miała dostęp do połączeń o przepustowości przekraczającej 100 Mb/s.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »