Chiny idą po swoje. Miliardy dolarów ulokowane w kilkudziesięciu krajach

Chińczycy przejmują Afrykę - można by wnioskować na podstawie danych dotyczących inwestycji infrastrukturalnych, pożyczek i kredytów czy eksportu dóbr przemysłowych. Wszystko to Chiny oferują państwom Afryki, kupując z tego wielkiego kontynentu głównie surowce. W 2022 roku wartość wymiany handlowej Chin z państwami afrykańskimi sięgnęła 257 mld dolarów i - jak przekonują eksperci - cechowała się wielką asymetrią.

Nie Europa i nie Rosja lecz Chiny pozostają dziś największym partnerem handlowym Afryki. "Wartość wzajemnej wymiany handlowej w 2022 r. wyniosła 257,67 mld USD, przy czym charakteryzuje się ona dla Afryki chronicznym deficytem (40 mld USD w 2022 r.) i asymetryczną strukturą" - zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).

Chiny systematycznie zwiększają zaangażowanie kapitałowe w Afryce

Afryka wysyła do Chin surowce (ok. 90 proc. wartości afrykańskiego eksportu do Chin), a Chińczycy w Afryce sprzedają głównie dobra przemysłowe. Niebagatelne znaczenie ma także strumień pieniędzy płynący z Chin do krajów Afryki (w postaci kredytów czy inwestycji).

Reklama

W latach 2000-2022 chińskie firmy ulokowały w Afryce 112 mld dolarów w postaci bezpośrednich inwestycji realizowanych od podstaw, oraz ulokowały prawie 25 mld USD w wyniku fuzji i przejęć - wylicza PIE.

Wykres. Wartość chińskich pożyczek i strumieni BIZ w Afryce w latach 2000-2022

 

Afryka w pętli chińskich pożyczek

Chińskie pożyczki udzielane krajom afrykańskich służyły głównie finansowaniu budowy infrastruktury. Choć wydaje się to właściwym celem, dług u Chińczyków ciąży krajom Afryki.

Dotychczasowy model finansowania infrastruktury okazał się niedoskonały i przysporzył państwom afrykańskim problemów finansowych w postaci nawisu długu - stanowi on dzisiaj 13 proc. całego zadłużenia zewnętrznego kontynentu - wylicza Polski Instytut Ekonomiczny.

Chiny chętnie pożyczają pieniądze krajom biednym i na dorobku

W chiński model finansowej ekspansji wpisany jest transfer pieniędzy do krajów niezamożnych i będących na dorobku. Z danych Banku Światowego wynika, że w 2020 roku Chiny miały w swoich rękach 37 procent długu krajów o niskich dochodach.

Spośród blisko 100 państw, dla których BŚ miał dane, największym dłużnikiem Chin był azjatycki Pakistan, ale na kolejnych miejscach były już afrykańskie Angola, Etiopia, Kenia.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Afryka | Chiny | inwestycje | Pożyczka | zadłużenie państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »