Chorwacka wyspa Krk zyska nowe połączenie z lądem. Polacy chętnie ją odwiedzają

Powstanie nowy most na Krk - największą, chorwacką wyspę na Adriatyku. Nie tylko odciąży on starą, istniejącą od 44 lat przeprawę, ale też ułatwi przejazd na wyspę pasażerom międzynarodowego lotniska w Rijece i użytkownikom będącego w budowie nowego terminalu portowego. Inwestycja ma zostać zakończona do 2030 r.

Istniejąca budowla powstała w 1980 roku, ma 1430 metrów długości i jest to jedyny most łączący Krk z lądem. Przez silne wiatry i zawartą w morskiej wodzie sól istniejący most ulega degradacji. W żelbetowej konstrukcji zauważono pęknięcia spowodowane korozją. W dodatku most ma małą przepustowość, która nie będzie wystarczająca po zakończeniu rozbudowy portu na wyspie, zwiększeniu liczby lotów na pobliskim lotnisku i rosnącym natężeniu ruchu. 

Powstanie nie tylko most

Nowy most będzie szerszy, ale krótszy. Powstać ma około 1800 metrów na południe od starego, na półwyspie Lanterna - w miejscu, gdzie odległość między Krk a Chorwacją kontynentalną jest najmniejsza i wynosi 600 metrów. Długość przeprawy ma wynieść 850 metrów. Wraz z nią zostanie zbudowanych 7 km dróg dojazdowych. 

Reklama

Zaplanowano, że most będzie miał dwie kondygnacje. Górna część będzie czteropasmową drogą mającą bezpośrednie połączenie z autostradą A7. Obecnie liczy ona tylko 45 km ale zgodnie z planami, będzie biegła do przejścia granicznego ze Słowenią. 

Na dole mostu zaplanowano zaś linię kolejową, która w niedalekiej przyszłości ma dotrzeć na Krk. Inwestycja miałaby zostać ukończona do 2030 roku. Przetarg na budowę został ogłoszony ponad trzy miesiące temu przez Hrvatske autoceste (HAC) - państwową spółkę zarządzającą chorwackimi autostradami. 

Inauguracja mostu za 5 lat

Po wyłonieniu zwycięzcy, w ciągu trzech lat zostanie przygotowane studium oddziaływania inwestycji na środowisko. Potem ruszy budowa. Według chorwackiego wydziału autostrad, nowy most zostanie ukończony nie wcześniej niż w 2029 roku. Zgodnie z założeniami, z planowanej przeprawy korzystać będą m.in. pasażerowie międzynarodowego lotniska w Rijece oraz kierowcy obsługujący będący w rozbudowie port. Od 2021 roku mieści się tam terminal ropy i gazu płynnego. 

Ponieważ przetarg nie został jeszcze rozstrzygnięty, nie wiadomo jak dokładnie będzie wyglądała budowla. Nie są znane też jej parametry techniczne. Lokalna administracja zapewniła, że zgodzi się zarówno na most stalowy, jak i betonowy. Postanowiono też, że stary most nie zostanie rozebrany i będzie działał jak dotychczas.

Krk jest największą wyspą Chorwacji położoną na Morzu Adriatyckim, w zatoce Kvarner, na południowy wschód od Rijeki. Ma ponad 406 kilometrów kwadratowych powierzchni. Jej linia brzegowa liczy ponad 190 km. Latem, wśród odpoczywających na Krk, są też Polacy. W 2023 r. Chorwację odwiedziło ponad milion turystów z Polski. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chorwacja | most | wyspa | port
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »