Reklama

Ciągłość autostrad jest w Polsce niezagrożona

Polska od wielu miesięcy przypomina plac budowy. Choć roboty drogowe w wielu miejscach przyspieszają przed Euro 2012, wiadomo już, że część autostrad w czerwcu nie będzie gotowa, a jedynie "przejezdna". W kolejnych trzech latach, kiedy już nie będzie pośpiechu, efekt ciągłości autostrad zostanie osiągnięty.

- Ilość kontraktów, które zostały już podpisane w sprawie autostrad na dobrą sprawę poza jednym odcinkiem dają gwarancję efektu ciągłości - mówi Zbigniew Kotlarek, prezes Polskiego Kongresu Drogowego.

Reklama

Najpóźniej za dwa lata gotowa będzie cała autostrada A4 na południu Polski. Największe opóźnienia są na odcinku podkarpackim. W wyniku powodzi z 2010 roku na odcinku między Rzeszowem a wschodnią granicą konieczne było przeprojektowanie dużych części drogi.

Podróż z północy na południe autostradą A1 będzie możliwa dopiero w 2015 roku. Niektóre odcinki w województwie kujawsko-pomorskim zostaną oddane do użytku we wrześniu.

- Dzisiaj możemy powiedzieć, że w tym roku uzyskamy ciągłość od Świecka do Warszawy - zapewnia Zbigniew Kotlarek.

Pobierz darmowy: PIT 2011

Budowa trzech z pięciu odcinków zakończy się 6 czerwca, a wiec tuż przed Mistrzostwami. Wyścig z czasem trwa na dwóch pozostałaych, tzw. "pochińskich" odcinkach A2. Jednak wykonawcy zapewniają, że w czerwcu ich odcinki będą przejezdne. Zakończenie prac planowane jest na połowę października. Gorzej sytuacja wygląda ze wschodnią częścią A2.

- Nie wiemy jak to będzie z kontynuacją odcinka z Warszawy do Terespola przy założeniu, że jest realizowana obwodnica Mińska Mazowieckiego. Jeżeli chodzi o realizację tego programu w układzie partnerstwa publiczno-prywatnego, biorąc pod uwagę poziom tego ruchu, to się nie kwalifikuje. Moim zdaniem, środków budżetowych na budowę tej autostrady nie ma i tam efektu ciągłości się nie uzyska - prognozuje Zbigniew Kotlarek z PKD.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Jeszcze przez wiele lat jedynym odcinkiem tej autostrady będzie ponad 20-kilometrowa obwodnica Mińska Mazowieckiego, która ma zostać ukończona w połowie roku.

Opr. KM

Zbigniew Kotlarek, prezes Polskiego Kongresu Drogowego, dla Newserii

Dowiedz się więcej na temat: autostrada | w polsce | autostrady | plac budowy | była

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »