Cios dla Pekinu. Agencja tnie perspektywę dla ratingu Chin do negatywnej
Agencja ratingowa Fitch obniżyła perspektywę dla ratingu Chin do negatywnej ze stabilnej, powołując się na ryzyka dla finansów publicznych Państwa Środka. Rząd w Pekinie chce pobudzać wzrost gospodarczy - wciąż kulejący po pandemii - narzędziami z arsenału polityki fiskalnej, a to może prowadzić do konsekwentnego wzrostu zadłużenia - wskazuje Fitch.
Obniżka perspektywy ratingu oznacza, że sam rating też może ulec obniżeniu - w średnim terminie. Na razie jednak Fitch utrzymuje ocenę wypłacalności Chin na poziomie "A+".
Agencja Reutera, odnotowując decyzję Fitch, przypomina, że na podobny ruch zdecydowała się w grudniu 2023 r. inna wiodąca agencja ratingowa, Moody's.
Fitch, uzasadniając obniżenie perspektywy dla ratingu Chin, skupił się przede wszystkim na kwestiach deficytu i zadłużenia. Agencja spodziewa się, że deficyt sektora finansów publicznych (GG) Państwa Środka wzrośnie do 7,1 proc. PKB w 2024 wobec 5,8 proc. w 2023 - i będzie to najwyższy poziom od 2020, kiedy deficyt sektora w relacji do PKB Chin wyniósł 8,6 proc. po tym, jak pandemiczne ograniczenia mocno wpłynęły na tamtejszą gospodarkę.
Fitch dodatkowo wskazał, że polityka fiskalna chińskiego rządu z rosnącym prawdopodobieństwem będzie odgrywać w najbliższych latach ważną rolę we wspieraniu wzrostu - a to z kolei może przyczynić się do utrwalenia tendencji wzrostowej zadłużenia Państwa Środka.
"Rewizja perspektywy odzwierciedla rosnące ryzyko dla przyszłości finansów publicznych Chin wobec zmagań tego kraju z coraz bardziej niepewnymi perspektywami gospodarczymi w związku z odchodzeniem od wzrostu opartego na nieruchomościach na rzecz modelu wzrostu uznawanego przez rząd w Pekinie za bardziej zrównoważony" - zauważa Fitch. "Szeroki deficyt budżetowy i rosnący dług publiczny w ostatnich latach osłabiły bufory fiskalne z punktu widzenia ratingów" - dodaje agencja.
Chiny zakładają, że deficyt budżetowy w tym roku wyniesie 3 proc. PKB, wobec zrewidowanego poziomu 3,8 proc. za rok ubiegły. Jednocześnie, co ma kluczowe znaczenie, Pekin chce wyemitować obligacje skarbowe o wartości 1 bln juanów (co odpowiada 138,3 mld dolarów) o ultradługim terminie zapadalności. Będzie to dług pozabudżetowy.
Stosunek zadłużenia do PKB Chin w 2023 r. wyniósł 287,8 proc., rosnąc o 13,5 pkt proc. w stosunku do 2022 r. i tym samym bijąc nowy rekord.
Chińskie ministerstwo finansów w odpowiedzi na decyzję Fitch poinformowało, że "ubolewa" nad tym ruchem. Jednocześnie zapewniło, że podejmie kroki mające na celu zapobiegnięcie ryzykom płynącym z zadłużenia samorządów lokalnych - te mają w 2024 r. wyemitować obligacje o maksymalnej wartości 3,9 bln juanów, by pozyskać finansowanie.