Citigroup chce sprzedać część biznesu w Polsce. Plany wstrzymał wybuch wojny
Citigroup powraca do planu sprzedaży części swojego biznesu w Polsce. Proces został wznowiony po blisko dwóch latach od pierwszych doniesień. Działania zmierzające do pozbycia się przez Citibank Handlowy segmentu detalicznego opóźniła rosyjska agresja na Ukrainie.
Citigroup chce sprzedać segment bankowości detalicznej w Polsce. - Rozmowy z inwestorami zainteresowanymi mogą rozpocząć się w najbliższych miesiącach - poinformowała prezes Citi Handlowego, Elżbieta Czetwertyńska.
Citigroup, która jest większościowym akcjonariuszem City Handlowego, wraca do tematu po prawie dwóch latach. Pierwsze informacje w sprawie sprzedaży części biznesu w Polsce pojawiły się już w kwietniu 2021 roku - to wtedy ogłoszono decyzję o zakończeniu obsługi klientów indywidualnych na 13 rynkach. Instytucja finansowa stwierdziła wówczas, że zamierza skupić się na klientach korporacyjnych. Decyzja dotyczyła również naszego kraju, ale zastrzegano, że jest to decyzja strategiczna, a jej wdrożenie zajmie trochę czasu.
Plany pokrzyżował wybuch wojny w Ukrainie 24 lutego 2022 roku. Trzy miesiące później, w maju, z powodu "obecnej niestabilnej sytuacji geopolitycznej i jej wpływu na gospodarkę, związaną z wojną w Ukrainie", podjęto decyzję o "odroczeniu planów wyjścia z biznesu detalicznego w Polsce".
- Citi wznowiło proces sprzedaży biznesu detalicznego w Polsce. Spodziewam się, że rozmowy z zainteresowanymi podmiotami rozpoczną się w najbliższych miesiącach - powiedziała prezes Citi Handlowego Elżbieta Czetwertyńska podczas piątkowej telekonferencji.
City Handlowy powstał w pierwszej dekadzie XXI w. z połączenia Banku Handlowego (najstarszego komercyjnego banku w Polsce) z Citibank (Poland) S.A. Skonsolidowany zysk netto Grupy wyniósł w trzecim kwartale 2023 roku 591,6 mln zł i był większy o ponad 300 mln zł od tego w analogicznym okresie 2022 roku.
Zgodnie z informacjami zawartymi w raporcie lepsze wyniki finansowe zostały osiągnięte głównie dzięki wyższym przychodom odsetkowym. Były one możliwe za sprawą utrzymujących się w trzecim kwartale 2023 roku wysokich stóp procentowych.