Co dalej z fabryką Intela pod Wrocławiem? Rząd planuje dalsze kroki

Notyfikacja dotycząca pomocy finansowej przy budowie fabryki Intela w Miękinie powinna zostać wysłana przez polski rząd do Komisji Europejskiej w przyszłym tygodniu - informuje "Rzeczpospolita". W praktyce oznacza to, że podejmowane są kolejne kroki ku otwarciu zakładu amerykańskiego giganta technologicznego w Polsce. Zgoda KE jest kluczowym krokiem ku realizacji inwestycji.

W czerwcu ub.r. Intel ogłosił, że planuje zainwestować 4,6 mld dol. w nowy zakład integracji i testowania półprzewodników w Miękinie koło Wrocławia. Gigant z Doliny Krzemowej planuje utworzenie 2 tysięcy miejsc pracy, a dodatkowo tysiące powiązanych stanowisk u dostawców.  Planuje tam stworzyć 2000 miejsc pracy. Jak wskazano, dzięki inwestycji powstaną też tysiące powiązanych stanowisk u dostawców.

Mogę powiedzieć, że na niewielu inwestycjach zależało mi tak jak na tej. Inwestycja Intela jest inwestycją absolutnie szczególną. To najbardziej zaawansowane technologie produkcji, które będą przyciągały jak magnes kolejnych inwestorów, kooperantów (...) Jest to największa inwestycja greenfield w Polsce. Wizja rozwoju fabryki jest naprawdę imponująca, która daje ogromną satysfakcję. Warto było się o nią starać - mówił w ubiegłym roku ówczesny premier Mateusz Morawiecki. 

Reklama

Fabryka Intela pod Wrocławiem. Decyzja leży po stronie Brukseli

Jak informuje "Rzeczpospolita" powołując się na komunikat Ministerstwa Cyfryzacji, obecnie rząd prowadzi rozmowy z Komisją Europejską w sprawie fabryki, a mówiąc ściślej - finansowania.

- Obecnie jesteśmy na etapie prenotyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej - formalnej procedury, która obejmuje m.in. rozmowy i negocjacje z Komisją. Współpracujemy z firmą Intel i dostarczamy potrzebne informacje Komisji. Na bieżąco odpowiadamy na wszystkie pytania i wątpliwości - poinformowali "Rzeczpospolitą" przedstawiciele resortu.

Dziennik wskazuje, że chodzi tu o udzielenie zgody na poniesienie wydatków w ramach programu "Krajowe ramy wspierania strategicznych inwestycji półprzewodnikowych", któryma wspierać zakłady produkcyjne, jak ten Intela. Łącznie program przewiduje wydatkowanie na poziomie 1,84 mld dolarów, z czego w tym roku - ponad 700 mln dol. Na to jednak zgodę musi dać KE.

Następnie rząd przedstawi szczegóły dotyczące kwoty pomocy publicznej, jednak, jak wynika z nieoficjalnych informacji dziennika, taka notyfikacja powinna zostać przesłana do KE w przyszłym tygodniu. Od tego momentu brukselscy urzędnicy będą mieć dwa miesiące na podjęcie stosownej decyzji. 

Trwa przygotowywanie terenu pod fabrykę Intela

Jak podawał Intel, nowa fabryka w okolicach Wrocławia w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych.

Na początku sierpnia br. teren, gdzie ma powstać fabryka, został przekazany firmie, która przygotowuje plac budowy. 

- Teren jest obecnie uzbrajany we wszelką niezbędną infrastrukturę techniczną potrzebną do funkcjonowania parku przemysłowego - mówił wówczas Andrzej Leusz, dyrektor departamentu marketingu i komunikacji Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Ta inwestycja obejmuje wyrównanie terenu o powierzchni ok. 50 ha oraz budowę zbiornika szczelnego, pełniącego funkcję retencyjną wód deszczowych dla obiektów budowlanych, które powstaną na przylegających terenach - podał Leusz. Niwelacja terenu ma się zakończyć w czwartym kwartale.

Dyrektor podkreślił, że budowa Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników firmy Intel "realizowana jest w oparciu o indywidualne ustalenia z inwestorem, zgodnie z przyjętym wcześniej harmonogramem".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Intel | Komisja Europejska
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »