Co łączy cenę węgla i zużycie plastiku? Obie kwestie reguluje jedna ustawa

​Sejm nie zgodził się z Senatem, by z ustawy mającej na celu ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku wykreślić przepisy dotyczące preferencyjnego zakupu węgla. Izba wyższa wskazała, że utrzymanie takiego kształtu przepisów może być sprzeczne z Konstytucją, bowiem głównym celem omawianej ustawy jest nakreślenie nowych obowiązków przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami.

Sejm odrzucił w piątek dwie z trzech poprawek, jakie do noweli ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz niektórych innych ustaw zgłosił Senat.  

Większości nie zdobyły poprawki, których celem było wykreślenie z noweli niektórych artykułów, jakie zostały wprowadzone podczas prac w Sejmie. Mowa tu o zapisach o preferencyjnych cenach węgla. Zdaniem senatorów wykraczały one poza pierwotny zakres ustawy i w związku z trybem ich przyjęcia mogły być sprzeczne z Konstytucją.

Reklama

Ustawa o zużyciu plastiku a ceny węgla

Jak wskazał ustawodawca, głównym celem noweli o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej jest wdrożenie unijnych ograniczeń dotyczących stosowania jednorazowego plastiku i wycofania niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży (dyrektywa single use plastic - SUP).

W praktyce przepisy mają wprowadzić m.in. opłatę - wynoszącą maksymalnie 1 zł - na niektóre produkty jednorazowe, jak np. plastikowe sztućce czy kubki. Dodatkowo nowela wprowadza także rozszerzoną odpowiedzialność producentów, którzy wprowadzają na rynek produkty jednorazowego użytku. Ustawodawca przewidział obowiązek wnoszenia opłat np. 20 gr od każdego 1 kg produktów wprowadzonych do obrotu.

Nowelizacja przewiduje ponadto obowiązek informowania konsumentów, poprzez czytelne oznakowanie na opakowaniu produktu jednorazowego użytku z plastiku o szkodliwości jego wpływu na środowisko. 

Sejm jednak rozszerzył ustawę o jednorazowym plastiku o przepisy odnoszące się do ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych. Autorzy wskazali, że dzięki tej zmianie samorządy utrzymają możliwość zbycia niesprzedanego węgla w innych gminach mieszkańcom, którym przysługuje dodatek węglowy. Zniesione będą również limity ilościowe, a także utrzymana będzie preferencyjna cena węgla.

Docelowa ustawa traktująca o preferencyjnym zakupie paliwa stałego została uchwalona w Dzienniku Ustaw 27 października 2022 r. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny węgla | węgiel | plastik | Sejm RP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »